Përse duhet t’i thoni jo regjimit ushqimor vegan

Postuar: 02/02/2018 - 07:46

Për pediatrët regjimi ushqimor vegan, i cili përjashton çdo gjë me origjinë shtazore, është i dëmshëm. Sipas tyre, është e parekomanueshme si për moshën evolutive, pra fëmijët, por edhe për gratë shtatzëna të ndiqet një dietë vegane, apo edhe vegjetariane. Mjekët vlerësojnë se një regjim i tillë nuk është i mjaftueshëm për rritjen normale të një fëmije dhe prindërit duhet të integrojnë edhe ushqime të tjera.

Kohët e fundit diskutimi është hapur në vendet e zhvilluara pasi janë evidentuar raste që kanë çuar gati deri në vdekje fëmijë të vegjël, që prindërit i ushqenin vetëm me perime dhe fruta, duke lënë jashtë dietës mishin e kafshëve, shpendëve apo peshkut, si dhe nënprodukteve të tyre.

Pediatrët, duke marrë shkas nga këto raste, theksojnë se një dietë vegane për më të vegjlit dëmton sistemin nervor qendror, pengon rritjen, krijon mjedis të përshtatshëm për anemitë etj. Në një kongres të zhvilluar në Itali të gjithë mjekët pediatër kanë qenë të palëkundur në mendimin e tyre, fëmijët duhet të rriten me të gjitha vlerat ushqimore, ashtu siç është vepruar për shekuj të tërë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Përpara plazhit të gjithë priremi të reduktojmë ushqimin apo produktet që e dimë se ndikojnë negativisht në organizmin tonë. Ndërkohë ka

Të konsumosh vaktet në zyrë është e dëmshme për shëndetin.

Ka 5 rregulla për të ngrënë "me ndërgjegje” (të hahet me vetëdije, ushqimi duket më i shijshëm dhe hahet më pak) për të humbur peshë dhe

   Vezët janë një vakt i dashur nga shumë njerëz. Ato konsumohen kryesisht për mëngjes.

Ekspertët kanë arritur në përfundimin se rrjetet sociale dhe celulari kanë ndikuar në ndryshimin e orareve të gjumit. 

Me stinën e bukur të verës, jo gjithnjë ekziston dëshira për t'u mbyllur në palestër.

Mund të na ndodhë të gjithëve që herë pas here të flemë me makiazh në fytyrë, por kurrsesi nuk duhet kthyer në një rutinë pasi sjell dëme

Nëse do të jetosh më gjatë, ha më pak mish të kuq.

Mendoni se jeni i shëndetshëm, por në fakt nuk jeni energjik gjatë ditës, përkundrazi jeni i irrituar, stomaku nuk ju funksionon siç duhe

Kur jemi të nxehur hamë më shumë në tavolinë dhe papritur lind edhe dëshira për ëmbëlsira apo ushqime të kripura të paketuara.