Përse nuk duhet të hani vetëm

Postuar: 06/06/2018 - 12:21

Të drekosh apo darkosh vetëm ndonjëherë mund të jetë një eksperiencë relaksuese. Por nëse kjo kthehet në rutinë, është një ndër shkaqet më të mëdha të mungesës së lumturisë.

Ky është rezultati i një studimi të kryer nga Oxford Economics, ku në bazë të statistikave rezultoi se personat që hanë vetëm kanë një mungesë lumturie të theksuar në krahasim me mesataren kombëtare britanike.

Kërkuesit kanë zbuluar se sa më shumë njerëzit ndajnë këtë pjesë të kohës me familjarë apo miq, janë më të kënaqur nga jeta e tyre, ndjehen më mirë me veten dhe kanë rreth shoqëror më të zgjeruar.

Ndërsa nga pikëvështrimi ushqyes, të jesh i shoqëruar në tryezë është thelbësore, pasi ngrënia vetëm ndikon në përzgjedhje krejt ndryshe të ushqimit.

Ata shpjegojnë se kur jemi vetëm, hamë më keq, pasi lëmë pas dore cilësinë e ushqimit që konsumojmë por edhe variacionet.

Pra zakonet që trashëgojmë nga të parët e njerëzimit është faktor shumë i rëndësishëm në jetën tonë. Tryeza bashkon qeniet njerëzore dhe ndikon pozitivisht në cilësinë e jetës dhe të marrëdhënieve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Konsumimi vajit të peshkut omega-3 shpesh shpjegohet si një mënyrë e thjeshtë për të mbrojtur zemrën tuaj, por nuk ndihmon në parandalimi

Një nga ironitë më të mëdha në këtë botë është se ndonëse oksigjeni është një nga elementët më të bollshëm të kësaj toke, miliona njerëz

   Stina e shumëpritur e verës kërkon një vëmendje më të madhe për kujdesin ndaj shëndetit.

Sipas një studimi të bërë nga Universiteti i Cambridge në Angli, genet ndikojnë në vetminë dhe socializimin e një personi.

Duket se disa gjëra të cilat në përditshmëri nuk u kushtojmë aspak vëmendje nga ana shëndetësore, mund të rezultojnë fatale për ne.

   Me rritjen e temperaturave, freskinë e gjejmë tek pijet dhe lëngjet e ftohta.

Shumë njerëz që e vendosin kuletën në xhepin e pasmë të tyre por mjekët japin edhe arsye të tjera përse nuk duhet të mbahet kuleta në xhe

Anemia është një sëmundje që shkaktohet nga mungesa e hekurit ose si shenjë shoqëruese e një problemi tjetër shëndetësor.

Pema e frutit të bananes po rrezikon zhdukjen.

'Konsumimi i arrave rregullisht mund të përmirësojë spermën tek meshkujt', sipas një studimi.