Pse duhet të hani gjithmonë mëngjes

Postuar: 06/03/2018 - 10:05

Shpesh kemi dëgjuar se mëngjesi është fakti më i rëndësishëm i ditës. Po përse duhet të hani gjithmonë vaktin e mëngjesit?

Sipas studimeve, mëngjesi është një pjesë e madhe e ditës. Ka disa efekte që vijnë si pasojë e shmangies së mëngjesit, më poshtë janë listuar disa nga më të rëndësishmet.

Rritja e rrezikut të diabetit

Sipas asaj që shkruan The Sun, shanset për t’u prekur nga diabeti rriten duke lënë mënjanë mëngjesin.

Nga femrat e përfshira në studim, u vu në dukje se ata që hanin mëngjes zero deri në gjashtë herë në ditë, kishin rrezik më të lartë të diabetit se sa ato që hanin çdo ditë.

Rritja e rrezikut të sëmundjeve të zemrës

Studimet kanë treguar se shmangia e mëngjesit është e lidhur me hipertensionin dhe nivelet e sheqerit në gjak. Një studim zbuloi se kishte më pak sulme në zemër tek meshkujt midis 45 dhe 82 vjeç, të cilët hanin mëngjes se sa te ato që hanin.

Ndihmon kujtesën tuaj

Në vitin 2005, një meta-analizë e botuar në Journal of the American Dietetic Association zbuloi se ngrënia e mëngjesit mund të përmirësonte kujtesën. Kjo në thelb do të thotë se ndihmon trurin tuaj të punojë më mirë, duke përmirësuar logjikën dhe kujtesën.

Ndihmon në humbjen e peshës

Nuk tingëllon e besueshme, por në fakt të hash mëngjes ndihmon në humbjen e peshës. Një studim i kohëve të fundit zbuloi se ata që kishin ngrënë mëngjes si vaktin më të madh të ditës humbën një peshë të konsiderueshme krahasuar me ata që kishin një darkë më të bollshme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një nga ironitë më të mëdha në këtë botë është se ndonëse oksigjeni është një nga elementët më të bollshëm të kësaj toke, miliona njerëz

   Stina e shumëpritur e verës kërkon një vëmendje më të madhe për kujdesin ndaj shëndetit.

Sipas një studimi të bërë nga Universiteti i Cambridge në Angli, genet ndikojnë në vetminë dhe socializimin e një personi.

Duket se disa gjëra të cilat në përditshmëri nuk u kushtojmë aspak vëmendje nga ana shëndetësore, mund të rezultojnë fatale për ne.

   Me rritjen e temperaturave, freskinë e gjejmë tek pijet dhe lëngjet e ftohta.

Shumë njerëz që e vendosin kuletën në xhepin e pasmë të tyre por mjekët japin edhe arsye të tjera përse nuk duhet të mbahet kuleta në xhe

Anemia është një sëmundje që shkaktohet nga mungesa e hekurit ose si shenjë shoqëruese e një problemi tjetër shëndetësor.

Pema e frutit të bananes po rrezikon zhdukjen.

'Konsumimi i arrave rregullisht mund të përmirësojë spermën tek meshkujt', sipas një studimi.

Ushqimi është një nga gjërat më të bukura dhe të shijshme njëkohësisht që i dhurojmë vetes.