Ushqimet që ju mbrojnë nga i ftohti dhe gripi në dimër

Postuar: 18/01/2018 - 08:29

Ka disa njerëz që sapo hyn stina e dimrit, i shikon thuajse gjithmonë me viroza. Po ashtu edhe fëmijët e vegjël, disa janë shumë delikatë dhe ftohen menjëherë. E gjitha ka të bëjë me imunitetin tonë.

Por, kur temperaturat ulen, trupi ynë është më i predispozuar për t'u prekur nga i ftohti dhe gripi. Për të qëndruar të shëndetshëm këtë dimër, ju duhet të bëni sa më shumë aktivitet fizik, të keni një dietë të pasur ushqimore dhe patjetër të visheni sa më ngrohtë. Por sipas dietologëve duhet të tregoni kujdes në mungesën e vitaminave, për të patur një sistem imunitar sa më të fortë. Dhe këto janë 5 vitaminat që do ju ndihmojnë të kaloni një dimër sa më të shëndetshëm nëse trupi juaj i ka në sasi të mjaftueshme.

Vitamina D
Ne e sigurojmë vitaminën D kur jemi të ekspozuar ndaj rrezeve të diellit. Në dimër kjo gjë bëhet më e vështirë. Por pse është kaq e rëndësishme vitamina D? Ajo na forcon imunitetin dhe na mbron nga infeksionet.

Ushqimet të pasura me vitaminën D:
– peshku
– vezët
– kërpudhat
– nënprodukte të qumështit

Vitamina C
Nëse trupi juaj ka mangësi të vitaminës C, nuk do të jetë në gjendje të luftojë mikrobet. Prandaj roli i saj në dimër është vendimtar.

Ushqime të pasura me vitaminën C:
– agrumet (portokall, limon, qitro)
– boronicë e kuqe
– perime jeshile

Acidi folik
Acidi folik bën pjesë në familjen e vitaminës B. Ndikon në rritjen dhe riprodhimin e qelizave prandaj është aq i rëndësishëm për gratë shtatëzane. Ka rol në sintezën e ADN- së dhe ARN- së. Kjo është arsyeja pse mungesa e acidit folik mund të dobësojë sistemin imunitar. Gratë shtatëzane patjetër duhet të marrin acid folik, por edhe të alkoolizuarit janë të rrezikuar për të patur mungesa të acidit folik. Ushqime të pasura me acid folik:
– panxhar
– fasule
– kikirikë
– luleshtrydhe

Vitamina A 
Është e rëndësishme sepse mungesa e saj shoqërohet me rrezikun e rritjes së infeksioneve dhe ndikon në imunitet.

Ushqime të pasura me vitaminën A:
– ton
– vezë
– patate e ëmbël
– perime jeshile
– nënprodukte të qumështit

Vitamina E 
Është një antioksidant i fuqishëm, që ndikon në sistemin imunitar. Ndikon në një sërë sëmundjesh ( kanceri dhe artriti) dhe në procesin e plakjes.

Ushqime të pasura me vitaminën E:
– arra
– vajra bimore

Nëse keni një stil të shëndetshëm jete, mundësitë që të keni mungesa të vitaminave janë të vogla. Por nëse ndjeheni të këputur apo lodhur, më e mira është të drejtoheni te mjeku për kuptuar se për çfarë realisht ka nevojë trupi juaj./Atsh

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shumë njerëz mund të konsumojnë ushqimin që ka mbetur nga dreka ose darka për herë të dytë apo të tretë.

Vrapimi mund të jetë përgjigja për të vrapuar në kujtesën tuaj pasi kërkimet e reja zbulojnë se forcon sinjale në tru.Vrapi ka qenë prej

Ecja me fëmijën tuaj është një nga gjërat më të bukura kur bëhesh prind.

Një dietë detoks mund të ketë motive të ndryshme por e përbashkëta janë përfitimet prej saj.

   Duar të ftohta nënkuptojnë një zemër të ngrohtë, siç thotë një proverbë.

"Cuticles" janë rritje të vogla të lëkurës, por ato mund të shkaktojnë dhimbje të madhe dhe veçanërisht bezdisje.

Shumë njerëz në mënyrë të vetëdijshme ose jo, gjatë ditës konsumojnë sasi të mëdha kafeje, pa menduar se mund t’u sjellë probleme me shën

Sipas një studimi të ri alkooli dëmton trurin më shumë se Cannabis.

Veprimet e para të ditës janë vendimtare për të arritur një nivel energjie dhe një ritëm të mirë metabolizmi.

Nëse po i përjetoni disa apo të gjitha këto simptoma, bëni një vizitë tek mjeku dhe kryeni teste për gjëndrat e tiroides dhe ato dhjamore