Ushqimet që nxisin përhapjen e kancerit

Postuar: 09/02/2018 - 11:57

Patatet, frutat e detit, arrat dhe mishi i kuq përmbajnë përbërës, që nxisin përhapjen e kancerit të gjirit, sipas një studimi të ri.

Studiuesit e Kembrixhit kanë zbuluar se asparagina, një aminoacid i gjetur në qumësht dhe shpendë, ndihmon qelizat kanceroze të lëvizin nga gjiri në gjak dhe kolonizojnë zona të tjera të trupit.

Ndërsa nuk është e qartë se si konsumimi i reduktuar i asparaginës te minjtë, uli ndjeshëm prekjen nga tumorët.

Kjo do të thotë pacientët e kancerit të gjirit mund të këshillohen që të provojnë një dietë rigoroze me fruta dhe perime të caktuara me nivel të ulët të asparaginës, në përpjekje për të parandaluar sëmundjen nga metastazat.

Autori kryesor i studimit Greg Hannon nga Instituti për Kërkimin mbi Kancerin në Mbretërinë e Bashkuar Cambridge, tha: “Puna jonë ka vënë në dukje një nga mekanizmat kyç që promovon aftësinë e qelizave të kancerit të gjirit për t’u përhapur.

Kur u arrit të zvogëlohej asparagina, qelizat tumorale kishin zvogëluar kapacitetin për metastaza në pjesë të tjera të trupit. Ky zbulim shërben për të kuptuar se si mund ta ndalojmë përhapjen e kancerit.

Ne inkurajojmë të gjithë pacientët që të ndjekin një dietë të shëndetshme dhe të larmishme të pasur me fruta dhe perime, me sasi të limituara të mishit në mënyrë që të rriten shanset e tyre për mbijetesë”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryqëzimi i këmbëve në gju është një stil i zakonshëm që shumë njerëz e kanë adoptuar, kur ulen.

Si çdo medikament tjetër edhe pilulat kontraceptive kanë efektet e tyre anësore.

Rikthehet çështja e vezëve toksike në Evropë, substanca përgjegjëse e së cilës është si gjithnjë i njëjti, insekticidi Fipronil, përdorim

Përpara plazhit të gjithë priremi të reduktojmë ushqimin apo produktet që e dimë se ndikojnë negativisht në organizmin tonë. Ndërkohë ka

Të konsumosh vaktet në zyrë është e dëmshme për shëndetin.

Ka 5 rregulla për të ngrënë "me ndërgjegje” (të hahet me vetëdije, ushqimi duket më i shijshëm dhe hahet më pak) për të humbur peshë dhe

   Vezët janë një vakt i dashur nga shumë njerëz. Ato konsumohen kryesisht për mëngjes.

Ekspertët kanë arritur në përfundimin se rrjetet sociale dhe celulari kanë ndikuar në ndryshimin e orareve të gjumit. 

Me stinën e bukur të verës, jo gjithnjë ekziston dëshira për t'u mbyllur në palestër.

Mund të na ndodhë të gjithëve që herë pas here të flemë me makiazh në fytyrë, por kurrsesi nuk duhet kthyer në një rutinë pasi sjell dëme