Vuani nga migrena? Kujdes lidhet me rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Postuar: 03/02/2018 - 16:27

Migrenat janë konsideruar kryesisht si një çrregullim me dhimbje koke (në krahasim me çështjet  e zemrës), me simptoma të tilla si dhimbje intensive, përzierje dhe ndjeshmëri ndaj dritës dhe zërit.

Megjithatë, ky nuk është studimi i parë që lidh dhimbjet e kokës së migrenës me probleme të zemrës, tha autori i studimit Dr. Kasper Adelborg, një kardiolog në Spitalin Universitar Aarhus në Danimarkë.

“Studimet e mëparshme kanë sugjeruar një lidhje midis migrenave dhe rrezikut të goditjes në tru dhe sulmit në zemër, veçanërisht në mesin e grave”, tha ai.

Në studim, hulumtuesit i shqyrtuan të dhënat e  51,000 njerëzve në Danimarkë që kishin migrenë dhe rreth 510,000 njerëz që nuk  kishin. Njerëzit në grupin e migrenës ishin diagnostikuar së pari nga mosha 35 vjeçare, mesatarisht, dhe 71 përqind e tyre ishin gra.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryqëzimi i këmbëve në gju është një stil i zakonshëm që shumë njerëz e kanë adoptuar, kur ulen.

Si çdo medikament tjetër edhe pilulat kontraceptive kanë efektet e tyre anësore.

Rikthehet çështja e vezëve toksike në Evropë, substanca përgjegjëse e së cilës është si gjithnjë i njëjti, insekticidi Fipronil, përdorim

Përpara plazhit të gjithë priremi të reduktojmë ushqimin apo produktet që e dimë se ndikojnë negativisht në organizmin tonë. Ndërkohë ka

Të konsumosh vaktet në zyrë është e dëmshme për shëndetin.

Ka 5 rregulla për të ngrënë "me ndërgjegje” (të hahet me vetëdije, ushqimi duket më i shijshëm dhe hahet më pak) për të humbur peshë dhe

   Vezët janë një vakt i dashur nga shumë njerëz. Ato konsumohen kryesisht për mëngjes.

Ekspertët kanë arritur në përfundimin se rrjetet sociale dhe celulari kanë ndikuar në ndryshimin e orareve të gjumit. 

Me stinën e bukur të verës, jo gjithnjë ekziston dëshira për t'u mbyllur në palestër.

Mund të na ndodhë të gjithëve që herë pas here të flemë me makiazh në fytyrë, por kurrsesi nuk duhet kthyer në një rutinë pasi sjell dëme