Zbulohen neuronet që shkaktojnë agresivitetin

Postuar: 30/05/2018 - 07:42

Identifikohet grupi i neuroneve përgjegjëse për agresivitetin. Kjo është arritur falë impulseve të ndritshme dhe gjenetikës, një teknikë e quajtur optogjenetikë.

Studimi është publikuar në revistën shkencore ‘Nature Nauroscience’. Kështu, kërkuesit suedezë, falë kësaj teknike arritën të kontrollojnë agresivitetin e kavjeve në laborator duke stimuluar apo frenuar një grup të kufizuar neuronesh.

U lokalizuan qelizat nervore përgjegjëse për sjelljen agresive, të cilat ndodhen pikërisht në një zonë antike që ruhet në zonën qendrore të brendshme të dy hemisferave cerebrale dhe që kontrollon shumë veprime jo të vullnetshme si gjumi, termorregullimi apo aktiviteti hormonal.

Studimi dhe rezultati i tij është shumë i rëndësishëm për të kuptuar më tepër mbi bazën e sjelljes agresive dhe ndjenjën e nervozizmit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Ju vjen erë e keqe nga goja dhe keni karies të shpeshtë? Mund të jetë diabet.

   Ekspozimi ndaj temperaturave tepër të larta shkakton dy probleme në dukje të ngjashme. Bëhet fjalë për goditjen e diellit dhe lodhjen

Mos i hidhni asnjëherë lëvozhgët e vezëve, pasi është një burim i pasur i mineraleve.

Femrat koreane kanë gjithmonë këshilla për të dhënë për sa i përket kujdesin për fytyrën.

A keni menduar ndonjëherë pse gratë japoneze kanë gjithmonë lëkurë të bukur, pavarësisht moshës?

   Plazhet dhe pishinat janë vendet ideale për t’u shpëtuar ditëve të nxehta.

Ankthi është i trashëgueshëm, mund të transmetohet nga prindërit te fëmijët.

   Pijet e gazuara pa sheqer kanë sheqerna artificiale si aspartame që janë të lidhura ngushtë me obezitetin dhe diabetin.

Pas dyqaneve të marijuanës është radha e qendrave estetike që duket se po shfrytëzojnë benefitet e bimës për të pasur një lëkurë perfekte