3-fishohen çmimet e perimeve në Durrës, konsumatorët braktisin tregun (VIDEO)

Postuar: 12/02/2018 - 16:10

Muaji shkurt ose "palca" e dimrit ka shënuar rritje drastike të çmimeve në markatën e Durrësit. Të gjitha produktet janë me çmime të larta për konsumatorin durrsak, i cili numërohet me gishta në bankinat e tregut.

Tregtarët thonë se çmimet janë rritur nga shumica dhe kjo ka bërë që fuqia blerëse të ulet në maksimum. Prej perimeve, zarzavateve dhe frutave të stinës ose jo, të gjitha janë me 50 % më shumë se në fund të vitit të shkuar.

Si rrallë herë më parë, çmimet e perimeve kanë arritur majat, krejtësisht të papërballueshme për konsumatorin e përditshëm, pa përmendur pensionistët, ata me ndihmë ekonomike dhe sociale, apo edhe ata me paga minimale.

Tregtarët ankohen se xhiroja ditore ka rënë në minimumin historik. Sallata jeshile varjon nga 2500 deri deri në 3 mijë lekë kg, ndërsa rukola ka shkuar 5 mijë dhe 7 mijë lekë kg, sipas cilësisë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Avokati Kieran Both i është përgjigjur interesit të një shqiptareje, e cila kërkoi të dije nëse mund të marrë shtetësinë amerikane, duke

Tjetër shans për minimaturantët që nuk arrijnë të sigurojnë dot notë kaluese në një nga tre provimet e lirimit, që iu nënshtrohen brenda

Qytetarët e Korçës, Vorës dhe Poliçanit janë më të kënaqurit në rang vendi me shërbim

   Je i pakënaqur me notën që ke marrë në provimin e parë të maturës shtetërore?

S.K, 24 vjeç nga Morava e Beratit zbret me nxitim shkallët e Gjykatës së Shkallës së Parë, ku tashmë është vendosur fati i martesës së sa

Tregtarët e Durrësit thonë se dy janë arsyet pse çmimi i patates është trefishuar gjatë javës së fundit për konsumatorin.

Shqipëria renditet e shtata në botë për numrin e azilkërkuesve në Bashkimin Europian në vitin 2017, pas shteteve që i ikin luftës, si Sir

   Emisioni “Stop” ka bërë një vëzhgim në plazhin e Durrësit për të parë se çfarë kushtesh ofron për pushuesit gjatë sezonit veror, megji

   Shqipëria nuk merr pjesë në Rusi me ekipin kombëtar, pasi nuk ia doli dot të kualifikohej.