"Do takonte familjen e të dashurit por e gjeti veten në një bordello në Belgjikë", historia e shqiptares në "The Independent"

Postuar: 11/02/2018 - 22:18

Gazetarja Louise Hulland sjell në gazetën prestigjioze britanike “Independent” historinë e “Natashës”, vajzës shqiptare që dashuria iu kthye në një makth të vërtetë

"Kjo vajzë shqiptare është trafikuar pa e ditur në Europë," shkruan ajo.

“Imagjinoni përfundimin e Universitetit, duke shkuar në pushime për t’u takuar me familjen e të dashurit tuaj dhe papritur e gjeni veten të tradhtuar nga dashuria juaj, të bllokuar në një të detyruar për prostitucion. Kjo është pikërisht ajo që ndodhi me “Natashan” dhe ajo dëshiron të tregojë historinë e saj për të bërë të qartë se kushdo mund të manipulohet nga trafikantët që synojnë të bëjnë dëm,” shkruhet në Indipendent.

“Natasha” 21 vjeçe,  sapo mbaroi universitetin në Shqipëri. Ajo ishte takuar me një student tjetër, “Pjetri” për disa muaj dhe ishin gati të udhëtonin bashkë për të parë familjen e tij në Belgjikë.

aaaaaa

Do të ishte hera e parë që do të linte Shqipërinë dhe plani ishte të kalonte disa javë në Evropë, në mënyrë që të mund të njihte familjen e partnerit të saj, me synimin për t’u martuar.

Megjithatë ajo nuk ishte në dijeni të fatit që e priste.  Ajo që ndodhi me Natashën nuk është aspak e pazakontë

“Natasha” nuk mund të përmbajë lotët kur i duhet të rikujtojë përvojën e saj të hidhur. Sapo shkoi në Belgjikë, “Pjetri” e kishte marrë atë në shtëpinë e një shoku. “Ai më tha, rrëfen “Natasha”, “nuk do të kthehem më. Ju do të qëndroni këtu dhe do të shihni se çfarë do të ndodhë më vonë “.

Pasi Pjetri u largua nga shtëpia dhe kurrë nuk e pa më. Atë natë, ajo u çua në një dhomë gjumi me një burrë që nuk e kishte takuar kurrë më pare, i cili ishte klienti i saj i parë.

Nga dëshpërimi Natasha ra në depresion. Numri i klientëve të saj rritej me kalimin e kohës, po ashtu edhe dëshpërimi. Muaj më vonë, “Natasha” zbuloi se ishte shtatzënë. “E vetmja gjë që kisha në mendje ishte të dilja nga ky vend,” shprehet Natasha.

Dhe një mbrëmje verore, kur ishte shtatë muajshe shtatzënë, një mundësi u paraqit për të shpëtuar. Ajo arriti të dilte nga bordello dhe të largohej. Doli në rrugë dhe arriti të bindë një shofer kamioni ta ndihmonte

Orë më vonë, dyert e kamionit u hapën dhe Natasha kuptoi se ajo ishte në Britani të Madhe. “Për fat më ndihmoi,” shprehet ajo.

Dy muaj pas mbërritjes së saj në Britani, lindi dhe foshnja e saj. Tani po bën gati 18 muaj që Natasha u arratis nga tutorët e saj dhe pasi mori mbështetje nga Hestia, një organizatë që punon me viktimat e skllavërisë moderne në bashkëpunim me Ushtrinë e Shpëtimit, ajo ka filluar të rindërtojë jetën e saj në një mjedis të sigurt.

Megjithatë, pavarësisht të gjithave ribashkimin me familjen e saj në Shqipëri e sheh të pamundur pasi ka frikë nga gjykimi i tyre.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Era e fortë ka shkaktuar një sërë dëmesh materialesh në qytetin bregdetar të Vlorës.

   Fondi i pagave për punonjësit e Bashkisë së Tiranës është rritur ndjeshëm nga viti në vit, siç raportojnë Drejtoria e Financave.

   Duke nisur nga dita e nesërme, parkimi do të bëhet me pagesë në 10 rrugë të Zonës B në kryeqytet.

   Carmine, një ish-zejtar italian, tashmë në pension, ishte prej kohësh në kërkim të një vendi ku të kalonte në qetësi pleqërinë.

   Dita e Verës, ka bërë bashkë fondacionin “Zëri i mjerimit” dhe shoqatën “Jetimët në fokus” në Durrës, të cilat sot kanë zgjedhur të sh

   Rreth 48.374 punëdhënës janë regjistruar në faqen zyrtare të Shërbimit Kombëtar të Punësimit, ku dhe kanë publikuar vendet e lira të p

Gëzimi, babai i cili nga pamundësia ekonomike që të kujdesej për to, i kishte dërguar fëmijët në jetimore me idenë që do të kishin një je

Kryeministri Edi Rama pezullon përkohësisht njohjen e të drejtës mbi pronën për ata që përfituan tokë nga ligji i famshëm 7501.

Të gjithë shqiptarët sot festojnë Ditën e Verës, një feste e lashtë pagane.

   Manushaqe Çela është nëna e dëshpëruar që ju drejtua emisionit Fiks fare pasi i përjashtuan djalin nga shkolla.