Durrës, aktivitete me rastin e ditës ndërkombëtare të personave me aftësi të kufizuara (VIDEO)

Postuar: 04/12/2017 - 19:44

   Me rastin e datës 3 dhjetor, Ditës ndërkombëtare të personave me aftësi të kufizuar, qendra e Shërbimeve Komunitare për Fëmijët me Aftësi të Kufizuara, “Save the Children” në Durrës organizoi një sërë aktivitetesh për fëmijët që trajtohen në këtë institucion. 

Një ekspozitë pikture është celur në hollin e pallatit të kulturës “Aleksandër Moisiu”, me synim përmirësimin e sjelljes së njerëzve ndaj fëmijëve me aftësi të kufuzuara. 

Menaxherja e kësaj qendre Alda Agolli tha se në Durrës trajtohen 70 fëmijë prej vitit 2016 me një sërë shërbimesh shumë të domosdoshme.

Për prindërit e vogëlushëve, problem mbetet mungesa e trajtimit të fëmijëve të tyre në shkollat publke. 

Fëmijët autokë dhe me aftësi të kufizuara përballen me mungesë të mësuesve shoqërues në klasa, me mungesën e vëmendjes nga ana e fëmijëve të tjerë, pse jo dhe me diskriminim. Prindërit e këtyre fëmijëve thonë se vetëm tek qendra “Save the Children” vogëlushët kanë gjetur një derë të hapur për trajtimin dhe socializimin e tyre. Aktiviteti vijoi me një koncert argëtues ku u përfshinë fëmijët dhe prindërit e tyre. 

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Sot në emisionin “Stop” u trajtua një temë mjaft delikate, largimi i fëmijës nga nëna e tij në mënyrë të padrejtë.

   Qeveria u ka premtuar banorëve të qarkut të Kukësit një tarifë preferenciale për qarkullimin në Rrugën e Kombit dhe për këtë zyrtarish

Alfred Gjeta është një i ri, i cili prej 15 vitesh jeton në Britaninë e Madhe, ndërsa familja e tij është shpërngulur në lagjen 17 në zon

Një 54-vjeçar nga Kavaja ka denoncuar në emisionin "Me zemër të hapur" në "News24", tradhtinë e gruas, të pretenduar nga ana e tij.

Një 54-vjeçar nga Kavaja i ka dhënë fund martesës së tij të gjatë për shkak të tradhtisë bashkëshortore.

   Genta, një vajzë me një zemër të madhe, ishte protagonistja e “Ka një mesazh për ty” në “E Diela Shqiptare” në Tv Klan.

Kisha Konkatedrale “Shën Luçia” në Durrës, me rastin e 150-vjetorit të ndërtimit të saj, është rikonstruktuar plotësisht, ndërkohë që bes

Paraja është padyshim mjeti i cili do të kalojë në duart e mijëra njerëzve në një periudhë relativisht të shkurtër kohore.

Mekja 15-vjeçare u bë nënë me djalë. Dhimbjet e lindjes e kapën në lulishten pranë pallatit të kulturës në Durrës.

Banorë të Fermë Xhafzotaj, kanë protestuar për një orë mëngjesin e sotëm duke bllokuar rrugën nacionale Durrës-Shijak, pas thir