Durrës, dyndje pacientësh që vuajnë nga sëmundjet kardiake në Poliklinikën e Specialiteteve

Postuar: 07/02/2018 - 20:49

   Rreth 800 pacientë në muaj vizitojnë vetëm një prej mjekëve në Poliklinikën e Specialiteve në Durrës. Numri i pacientëve është shumë i lartë, ndërsa edhe problemet e tyre shëndetësore, kryesisht me zemrën, nisin që në moshë të hershme. Jeta e vështirë, puna e lodhshme, stresi në rritje, shqetësimet e një jete të mbushur me probleme nga më të ndryshmet, ushqimet me hormone, të gjitha këto kanë bërë që numri i pacientëve të prekur nga sëmundjet kardiake të vijë në rritje.

Që prej mëngjesit deri në orët e pasdites, radha për t’u vizituar tek mjeku kardiolog është shumë e madhe. Mjekët e familjes i dërgojnë në poliklinikë të gjithë pacientët, të cilët për t’u vizituar kanë vetëm një mjek e gjysëm në dispozicion.

Mjeku Luan Iljazi, i cili është në prag pensioni punon me kohë të plotë, ndërsa mjeku tjetër, punon vetëm katër orë, pasi paradite punon në spitalin rajonal ku ka edhe pacientët të shtruar e nën mbikëqyrje.

Pacientët me sëmundje të zemrës përbëjnë edhe numrin më të madh të atyre që kërkojnë shërbim në polklinikë dhe kjo është një kosto e shtuar për të gjithë sistemin tonë shëndetësor.  

K.H.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka shtuar vëmendjen në marketet e zonave rurale duke bërë të mundur ndalimin e tregtimit të ushqimeve t

   Shoqata e Prodhuesve të Bukës Shqipëri rekomandon që buka të mos shitet më e prerë në feta, siç jemi mësuar ta marrim atë zakonisht në

Një pilaf i ndenjur mund të jetë shumë më tepër helmues se çdo ushqim tjetër i gatuar që nuk ruhet sipas protokolleve të sigurisë ushqimo

   Qytetarët shqiptarë kanë shpenzuar më shumë para për të njëjtat produkte që kanë blerë gjatë muajit korrik.

Edhe pse Shqipëria është shndërruar në një destinacion për të huaj që kërkojnë të marrin shërbime dentare, vetë shqiptarët nuk mund t’i p

Gratë shqiptare janë më nikoqiret e Europës, pasi rezultojnë se shpenzojnë më shumë kohë se gjithë shtetet e tjera për të gatuar dhe për

Instituti i Sigurimeve Shoqërore ka shpallur emrat e personave që do t’u nënshtrohen kontrolleve mjekësore në KMCAP Epror gjatë muajit gu

Ministria e Arsimit ka ndryshuar ligjin për arsimin e lartë, duke përcaktuar kriteret e reja që duhet të plotësojnë mësuesit, për të marr

   Gjatë vitit 2017, 35.173 studentë u diplomuan në një nga programet e studimit të arsimit të lartë.