Durrës, Këshilli Bashkiak miraton dhënien e 1.5 milion lekëve familjes së trenjakëve që humbën jetën

Postuar: 08/11/2017 - 19:05

   Këshilli bashkiak i Durrësit ka miratuar në mbledhjen e sotme akordimin në parim të shumës 1.5 milion lekë të reja për familjen e trenjakëve, që u dogjën të gjallë dy muaj më parë në fshatin Romanat.

“Për miratimin në parim të vlerës 1’500’000 lekë si ndihmë financiare për humbjen e jetës të të ndjerëve Artur Gazmend Konçi, Valerio Gazmend Konçi dhe Alesio Gazmend Konçi, si pasojë e djegies së banesës, dhe dërgimin e dokumentacionit në Drejtorinë e Përgjithshme të Emergjencave Civile pranë Ministrisë së Brëndshme për vazhdimin e procedurave të mëtejshme”, ishte pika e rendit të ditës për të cilën këshilltarët votuan në mënyrë unanime.

Rreth 2 muaj më parë, në fshatin Romanat, Durrës u dogjën të gjallë në shtëpi trenjakët Artur, Valerio dhe Alesio Konçi. Mamaja e 3-vjeçarëve kishte shkuar të merrte vajzat në shkollë dhe I kishte lënë vetëm në shtëpi 3 djemtë.

Kur u kthye shtëpia ishte përfshirë nga flakët dhe megjithë përpjekjet e bëra nga bashkëfshatarët nuk u arrit që vogëlushët të nxirreshin të gjallë nga shtëpia e shkrumbuar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Ndërpritet mësimi në shkollën 9-vjeçare "Vesel Brama" në fshatin Kurcaj të njësisë administrative Nikël në rrethin e Krujës.

Nisma "Ta pastrojmë Shqipërinë" e ndërmarrë nga qeveria shqiptare është prezantuar në shkollat e mesme profesionale, "Beqir Çela" dhe "Hy

Në kuadër të ditës kombëtare “Të pastrojmë Shqipërinë që duam”, edhe Durrësi, si një nga zonat më të rëndësishme turistike, iu bashkua ni

Paraditën e sotme, një krim i rëndë brenda në familje ka ndodhur në fshatin Karpen të Kavajës, ku burri ka vrarë gruan e tij.

   Qeveria Rama ka miratuar këtë të mërkurë dëmshpërblimin e rradhës për ish të dënuarit politikë të listës “A” (ku përfshihen persona të

Pranë gjirit të vogël të Currilave në afërsi të ish-repartit ushtarak, subjekte të paidentifikuar po mbushin tokën me dhera që shkarkohen

Për 100 të rinj me aftësi të kufizuara në Durrës, të moshës 19-34 vjeç, së shpejti nis projekti “Aftësia e kufizuar nuk është paaftës

Ai është 41 vjeç dhe është në momentet më të vështira të jetës së tij.

   I ftohti i kësaj fillim jave në Durrës u ka kujtuar të gjithë nxënësve, mësuesve dhe prindërve të vogëlushëve, se i ftohti ka mbërritu

   Nazire, është një vajzë 19-vjeçare nga Kavaja e cila studion për juridik në Universitetin e Durrësit.