Durrës, shkolla mes lagështisë dhe të ftohtit, prindërit të shqetësuar për fëmijët (VIDEO)

Postuar: 07/02/2018 - 16:47

Burbuqe Bala është nëna e dy fëmijëve të shkollës "Jusuf Puka" në Durrës. Të dy vogëlushët janë rregjistruar për herë të parë në shkollën 9-vjeçare, pasi kanë ardhur nga Italia ku prindërit kishin emigruar për 15 vite me radhë.

Zonja Bala ka një shqetësim të madh për dy fëmijët e saj. Në shkollë nuk ka ngrohje dhe i biri i cili është nxënës në klasë të parë, një javë ishte i sëmurë me të ftohtë.

"Është një situatë jo normale, si është e mundur të bëhet mësim kur shkolla nuk ka ngrohje? Të gjitha muret janë plot me lagështirë, dhe në ato kushte po dërgojmë fëmijët për të bërë mësim. Si mund të bëjnë mësim fëmijët në kushte të tilla? E kam ngritur këtë shqetësim si prind, por drejtoresha e shkollës është e pafuqishme. Jam ankuar edhe tek portali i kryeministrit, se fëmijët po sëmuren nga i ftohti në shkollë e nga lagëshira e mureve," thotë nëna e shqetësuar.

Ajo nuk është kundër procesit mësimor, përkundrazi është mjaft e kënaqur me mësuesit në atë shkollë, të cilët kanë bërë të pamundurën që fëmijët të cilët erdhën nga Italia të përshtateshin më lehtë me nxënësit e tjerë dhe me mësimet.

E vetmja gjë që ajo kërkon, është kushte më të përshtatshme për mësimdhënie në mënyrë që shëndeti i fëmijëve të saj të mos ligështohet më.

Shkolla “Jusuf Puka” në Durrës është një prej shkollave më të vjetra në Durrës.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një nga rrugët e qytezës së Sukthit do të mbajë emrin "Syrja Hako".

   Në plazhin e Darzezës pushuesit nuk helmohen nga ushqimet, por rreziku vjen nga deti dhe ajri.

   Djathi me niseshte nuk është thjesht një mashtrim që na kushton para, por edhe shëndetin.

84-vjeçarja Klara Merlika ka rrëfyer në emisionin "Studio e Hapur" në News24, 45 vitet e saj në internim si dhe peripecitë që i është das

   Një nga plazhet që po i le të kënaqur pushuesit është ai i Tales në Lezhë.

Ish-trupa e estradës, regjisori Haxhi Rama artist i merituar, aktorët Aishe Stari, Roland Koca, artistë të merituar, janë mbledhur brenda

"Do e takoja sot në 11 të paraditës për të bërë humor e për të folur ashtu siç bëjmë ne, por Fadili na la."

Këtë të hënë, universiteti “Aleksandër Moisiu” Durrës (UAMD) nënshkroi një Marrëveshje Bashkëpunimi me qendrën “Gratë në shërbimin publik

Vetëvrasja është një nga fenomenet më të dhimbshme të shoqërisë dhe gjerësisht i përhapur.

Punonjësit shqiptarë kanë preferencat e tyre dhe nuk janë shumë indiferentë nëse kanë mbi krye një mashkull apo një femër.