FTI organizon takimin për zhvillimin dhe implementimin e kurrikulës së multimedias dhe televizionit digital (VIDEO)

Postuar: 10/01/2018 - 13:54

Ndërtimi i një kurrikule për master në multimedia, e cila do t’iu shërbente shumë të gjithë profesionistëve të kësaj fushe, ka qenë objekt i Fakultetit të Teknologjisë dhe Informacionit në universitetin "Aleksandër Moisiu". Ky fakultet, edhe pse i ri në moshë, ka objektiva të qarta për përgatitjen e shkëlqyer të studentëve të tij në degë të cilat i shërbejnë më së miri tregut aktual të punës.

Për këtë qëllim u zhvillua në mjediset e universitetit “Aleksandër Moisiu” takimi për zhvillimin dhe implementimin e kurrikulës së multimedias dhe televizionit digital, të organizuar nga Fakulteti i Teknologjisë dhe Informacionit, ku merrte pjesë rektorja Kseanela Sotirofski dhe pedagogë të Universitetit të Durrësit, Epoka University, Universiteti UP i Prishtinës, Universiteti UL i Sllovenisë, Universiteti Tartu i Estonisë, Universiteti i Ostravës në Çeki, Universiteti i  Biznesit dhe Teknologjisë, UBT në Prishtinë si dhe përfaqësues të Radio Televizionit Shqiptar.

Dekane e këtij Fakulteti, Lindita Mukli, theksoi se synimi i projekti "Erasmus+" është ndërtimi i një kurrikule për master në multimedia dhe televizorë digital.

Lidhur me organizimin e kësaj veprimtarie, Mukli thesoi se ky organizim bëhet për t’u dhënë studentëve nëpërmjet projektit arritjet më të mira bashkëkohore ndërkombëtare lidhur me multimediat.

Pjesëmarrës në këtë projekt janë përfaqësues nga disa vende të ndryshme të Europës të cilët nëpërmjet punimeve të tyre sjellin eksperiencat më të mira të vendeve që përfaqësojnë.

Universiteti i Durrësit “Aleksandër Moisiu” është kthyer në lider të përçimit të informacioneve në vend, nëpërmjet takimeve që kanë organizuar fakultetet në përmirësim të kurrikulës për studentët.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Asnjë përshkrim sado i ndjeshëm dhe i vërtetë qoftë nuk mund ta shprehë vuajtjen dhe dhimbjen e dy motrave të sëmura e prindërve të ty

   Monda Qyshka është mësuese pikture në një institucion privat. Është nënë e katër fëmijëve, dy djem dhe dy vajza.

Tirana renditet në vendin e 211-të nga 327 qytete të marra në studim sa i përket krimit, sipas indeksit të krimit të Numbeo, një nga baza

Shkon në 13 numri i të prekurve me fruth në pediatrinë e QSUT.

Portali “Mësues për Shqipërinë” merr dimension të ri dhe formësohet duke shtuar më shumë transparencën dhe besimin, se vetëm përmes tij m

Aplikimi për leje qarkullimi ndërkombëtare është një shërbim elektronik, i cili u mundëson qytetarëve/bizneseve të aplikojnë online, si d

Një 25-vjeçare denoncon në emisionin “Stop” përvojën e tmerrshme, me të cilën po përballet që nga lindja e saj e dytë në maternitetin e D

Ditën e sotme, në universitetin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit është çelur zyrtarisht kursi i gjuhës kineze.

Presidenti i Urdhrit të Infermierëve ka dhënë alarmin e largimit të infermierëve profesionistë dhe fizioterapistëve nga qarku i Durrësit

Mëngjesin e 9 marsit 2014, Lecco u zgjua me një lajm që dukej si një makth, por në fakt ishte realiteti më i keq.