Historia e trishtë e 35-vjeçarit në Durrës, braktisja në maternitet e mbijetesa rrugëve (VIDEO)

Postuar: 06/02/2018 - 17:28

Tomorr Brahushi, është një prej lypësve që takon në Durrës pothuajse në çdo stinë.

35-vjeçari me një kuti në dorë kërkon lëmoshë nga qytetarët. Endacaku 35-vjeçar ka kaluar një jetë të trishtë midis përbuzjes, skamjes, diskriminimit, mungesës së ngrohtësisë familjare dhe dashurisë që i jep familja.

Tomorri u braktis nga nëna biologjike në maternitetin e Elbasanit, në 16 nëntor të vitit 1983. Deri në moshën 6-vjeçare ka qëndruar në shtëpinë e fëmijës në qytetin e Vlorës, e më pas u birësua nga çifti, Shpëtim dhe Kristinë nga Lushnja.

Prindërit adoptues humbin jetën njëri pas tjetrit, 35-vjeçari nuk gjeti mbështetje tek askush dhe i sëmurë e pa asnjë ngrohtësi familjare u kthye në lypës që shëtit nga një qytet në tjetrin.

Për të fjetur, fle në godinat e pallateve të rrënuar, lahet tek miqtë e tij romë dhe ushqehet ku të mundet. Tentoi të krijojë familje, por u divorcua shumë shpejt. Me vite ka kuptuar që pritjet e tij gjinore janë të ndryshme nga gjinia që përfaqëson.

Tomorr Brahushi është një prej jetimëve. i cili përfaqëson kategorinë e atyre fëmijëve të braktisur nga nënat pa e njohur dashurinë e tyre.

Jetimët sot përbëjnë kategorinë më vunerabël të shoqërisë. Pa përkrahje, dashuri, mbështetje nga askush, ata bien pre e padrejtësive, diskriminimit dhe veseve.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një nga rrugët e qytezës së Sukthit do të mbajë emrin "Syrja Hako".

   Në plazhin e Darzezës pushuesit nuk helmohen nga ushqimet, por rreziku vjen nga deti dhe ajri.

   Djathi me niseshte nuk është thjesht një mashtrim që na kushton para, por edhe shëndetin.

84-vjeçarja Klara Merlika ka rrëfyer në emisionin "Studio e Hapur" në News24, 45 vitet e saj në internim si dhe peripecitë që i është das

   Një nga plazhet që po i le të kënaqur pushuesit është ai i Tales në Lezhë.

Ish-trupa e estradës, regjisori Haxhi Rama artist i merituar, aktorët Aishe Stari, Roland Koca, artistë të merituar, janë mbledhur brenda

"Do e takoja sot në 11 të paraditës për të bërë humor e për të folur ashtu siç bëjmë ne, por Fadili na la."

Këtë të hënë, universiteti “Aleksandër Moisiu” Durrës (UAMD) nënshkroi një Marrëveshje Bashkëpunimi me qendrën “Gratë në shërbimin publik

Vetëvrasja është një nga fenomenet më të dhimbshme të shoqërisë dhe gjerësisht i përhapur.

Punonjësit shqiptarë kanë preferencat e tyre dhe nuk janë shumë indiferentë nëse kanë mbi krye një mashkull apo një femër.