Konsumimi i hashashit nga nxënësit e shkollave, problem shqetësues në Durrës (VIDEO)

Postuar: 13/05/2018 - 19:00

   Fenomeni i përdorimit të drogës në shkolla apo edhe jashtë saj nga të rinjtë është një prej sfidave me të cilat ndeshen shumë familje në Durrës. Përdorimi i hashashit nga nxënësit që në shkollën 9-vjeçare dhe më pas në shkollë të mesme, ka bërë që edhe vetë shkollat të marrin masa drastike ndaj nxënësve që kapen si konsumatorë.

Pak ditë më parë, 2 maturantë janë gjetur duke tymosur cigare në shkollën e mesme “Leonik Tomeo” në Durrës dhe shkolla mori masë që asnjëri prej dy maturantëve të mos futej në provimet e maturës.

Drejtori i shkollës së mesme, Tomorr Agalliu pranon se jashtë oborrit të shkollës ndjehet era e rëndë e hashashit që konsumojnë të rinjtë. 

Sensibilizmi i të rinjve në shkolla ka qenë i mjaftueshëm nga policia dhe OJF-të, por rreziku që ata të bien në kthetrat e drogës është shumë i madh.

Kanabis sativa, pavarësisht se është një drogë e ndaluar. konsumohet gjerësisht në ambiente e në rrugë. Shumë prej të rinjve shtyhen nga kurioziteti për të provuar ndjesinë që të jep dhe më pas disa prej tyre krijojnë varësi nga lëndët narkotike.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Drejtoria e Kualifikimeve Profesionale (sektori i kualifikimeve) do të fillojë trajnimin e aplikantëve që kanë kërkuar të pajisen me Dësh

*Dita e Jetimëve, Manastirliu: T'i mundësojmë çdo fëmije pa përkrahje prindërore, një familje!

Nga sot, qytetarët e Tiranës dhe të zonave përreth nuk kanë nevojë të presin në radhë për të marrë një dokument.

   Dita kombëtare e fëmijëve jetimë e ka gjetur deputeten e Durrësit, Klodiana Spahiu në shtëpinë e fëmijës të qytetit bregdetar.

   Në kuadër të projektit “Thuaj stop trafikimit të fëmijëve” në shkollën 9-vjeçare “Neim Babameto” në Spitallë është organizuar një trak

   Në kuadër të ditës kombëtare të fëmijëve jetimë kryetari i Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako, ka shtruar një drekë bamirësie për fëm

Forca e Ligjit do të jetë e ashpër pas datës 1 qershor për çdo subjekt që derdh ujërat e zeza në det.

   Fëmijët e shkollave të mesme dhe 9-vjeçare në Tiranë blejnë nargjile dhe e konsumojnë atë në lokale.

Nga Peshkopia erdhi në Durrës për një jetë më të mirë, por babai i dy fëmijëve mbeti në mes të katër rrugëve, krejtësisht i pashpresë. 

   Një stendë e veçantë në Panairin e Punës 2018 në Durrës ishte dhe ajo e OJQ-ve dhe e bashkisë së Durrësit që kanë si qëllim sensibiliz