Nis shkolla, 33 mijë nxënës ulen për herë të parë në banka

Postuar: 11/09/2017 - 08:00

Mbi 495 mijë nxënës në të gjithë Shqipërinë sot nisin vitin e ri shkollor 2017-2018.

Rreth 33 mijë prej tyre janë vogëlushë që do të përjetojnë emocionet e uljes për herë të parë në bankat e shkollës.

Sipas Udhëzimit të Ministrisë së Arsimit, shkolla fillon më 11 shtator dhe përfundon më 2 qershor 2018 për arsimin fillor, dhe më 14 qershor për shkollat e mesme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

"Dje pamë tmerr me sy. S’më kishte ndodhur kurrë që të shihja aksident aq të rëndë".

Aksident tragjik i mbrëmjen së kaluar ku një baba me dy fëmijët e tij humbën jetën, ndërsa bashkëshortja dhe vajza tjetër ndodhen në gjen

Nisin procedurat për zgjidhjen e kontratës me kompaninë që aplikoi për ndërtimin e dy HEC-eve në lumin Osum në Skrapar.

Një shqiptar ka gati dyfish shanse të vdesë prej sëmundjeve kardiovaskulare se mesatarja e botërore e vdekjeve.

   Historia e parë në rubrikën “Ka një mesazh për ty”, te “E diela shqiptare”, ka sjellë në studio një baba të vuajtur, jeta e vështirë e

25 mijë e 400 persona kanë kërkuar ndihmë mjekësore gjatë kësaj jave në urgjenca dhe poliklinika si pasojë e prekjes nga viruset gripale.

120 pisha kripore janë mbjellë në shëtitoren Taulantia në skajin fundor të saj tek lulishtja krah Sfinksit.

Pas inspektimit të nisur nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale për verifikimin e familjeve në skemën e ndihmës ekonomike, ja

Në vitin 1990, në Shqipëri u regjistruan 82 mijë lindje dhe 18 mijë vdekje.