Nxënësit e "Hysen Çelës" hapin dyert, prezantojnë punimet e tyre (FOTO+VIDEO)

Postuar: 12/04/2018 - 15:03

E kthyer tashmë në një traditë, shkolla e mesme profesionale "Hysen Çela" në Durrës, ka organizuar panairin "Me dyer të hapura". Gjatë aktivitetit, nxënësit shfaqën punimet e tyre sipas degëve në të cilat studiojnë në këtë gjimnaz.

E menduar si një mënyrë për të prezantuar mundësitë që ofron ky institucion, drejtoresha Blerina Dervishi ndër të tjera ka dhe një thirrje për të gjithë nxënësit e shkollave 9-vjeçare në Durrës.

"Shumë afër është shtatori ndaj iu bëj thirrje të gjithë fëmijëve të shkollave 9-vjeçare të drejtohen drejt arsimit profesional."

Veprimtaria festive u çel me sfilatën e veshjeve të larmishme të krijuar nga vetë nxënësit e degës së Konfeksioneve, mbështetur nga mësueset e lëndëve profesionale.

Disa nga vajzat pjesëmarrëse të cilat parakaluan në tapetin e kuq në oborrin e shkollës, ndajnë me ndjekësit e "DurrësLajm" emocionet e sfilatës.

Të ftuar special ishin përfaqësuesit e bizneseve në qytetin bregdetar si dhe prindër të nxënësve të cilët njihen me mundësitë e punësimit që iu ofrohen fëmijëve të tyre, në bazë të bashkëpunimit që ka shkolla profesionale "Hysen Çela".

Në Durrës dhe jo vetëm, janë me dhjetra të rinj dhe të reja që janë orientuar drejt arsimit profesional pasi kështu janë më afër tregut të punës në çdo lloj sektori, privat apo shtetëror.

Me shpresën se në një të 'nesërme' të afërt do të jenë pse jo dhe sipërmarrës në një fushë biznesi apo profesionistë të vërtetë, nxënësit kanë zgjedhur të mësojnë një profesion të caktuar, bazuar edhe nga preferencat e tyre.

G.D.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një 54-vjeçar nga Kavaja ka denoncuar në emisionin "Me zemër të hapur" në "News24", tradhtinë e gruas, të pretenduar nga ana e tij.

Një 54-vjeçar nga Kavaja i ka dhënë fund martesës së tij të gjatë për shkak të tradhtisë bashkëshortore.

   Genta, një vajzë me një zemër të madhe, ishte protagonistja e “Ka një mesazh për ty” në “E Diela Shqiptare” në Tv Klan.

Kisha Konkatedrale “Shën Luçia” në Durrës, me rastin e 150-vjetorit të ndërtimit të saj, është rikonstruktuar plotësisht, ndërkohë që bes

Paraja është padyshim mjeti i cili do të kalojë në duart e mijëra njerëzve në një periudhë relativisht të shkurtër kohore.

Mekja 15-vjeçare u bë nënë me djalë. Dhimbjet e lindjes e kapën në lulishten pranë pallatit të kulturës në Durrës.

Banorë të Fermë Xhafzotaj, kanë protestuar për një orë mëngjesin e sotëm duke bllokuar rrugën nacionale Durrës-Shijak, pas thir

Të gjithë qytetarët e Shqipërisë e mbajnë mend, para një muaji kur zjarrfikësit e Durrësit evakuuan 600 fëmijë të shkollës "Met Hasa" në

Universiteti “Aleksandër Moisiu” (UAMD) dhe Aleanca Franceze Durrës (AFD) nënshkruan këtë të mërkurë më 18 prill, një Marrëveshje Bashkëp

   Një vajzë 4-vjeçare shqiptare është mbytur një ditë më parë në pishinën e një hoteli në Naxos të Greqisë.