Nxënësit e "Hysen Çelës" hapin dyert, prezantojnë punimet e tyre (FOTO+VIDEO)

Postuar: 12/04/2018 - 15:03

E kthyer tashmë në një traditë, shkolla e mesme profesionale "Hysen Çela" në Durrës, ka organizuar panairin "Me dyer të hapura". Gjatë aktivitetit, nxënësit shfaqën punimet e tyre sipas degëve në të cilat studiojnë në këtë gjimnaz.

E menduar si një mënyrë për të prezantuar mundësitë që ofron ky institucion, drejtoresha Blerina Dervishi ndër të tjera ka dhe një thirrje për të gjithë nxënësit e shkollave 9-vjeçare në Durrës.

"Shumë afër është shtatori ndaj iu bëj thirrje të gjithë fëmijëve të shkollave 9-vjeçare të drejtohen drejt arsimit profesional."

Veprimtaria festive u çel me sfilatën e veshjeve të larmishme të krijuar nga vetë nxënësit e degës së Konfeksioneve, mbështetur nga mësueset e lëndëve profesionale.

Disa nga vajzat pjesëmarrëse të cilat parakaluan në tapetin e kuq në oborrin e shkollës, ndajnë me ndjekësit e "DurrësLajm" emocionet e sfilatës.

Të ftuar special ishin përfaqësuesit e bizneseve në qytetin bregdetar si dhe prindër të nxënësve të cilët njihen me mundësitë e punësimit që iu ofrohen fëmijëve të tyre, në bazë të bashkëpunimit që ka shkolla profesionale "Hysen Çela".

Në Durrës dhe jo vetëm, janë me dhjetra të rinj dhe të reja që janë orientuar drejt arsimit profesional pasi kështu janë më afër tregut të punës në çdo lloj sektori, privat apo shtetëror.

Me shpresën se në një të 'nesërme' të afërt do të jenë pse jo dhe sipërmarrës në një fushë biznesi apo profesionistë të vërtetë, nxënësit kanë zgjedhur të mësojnë një profesion të caktuar, bazuar edhe nga preferencat e tyre.

G.D.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ramazani është një prej shumë ambulantëve që tregton akullore në plazhin e Durrësit në mënyrë ambulante.

Rreth 70 % e banorëve në Durrës i përkasin besimit mysliman, por festat fetare kremtohen nga të gjithë, madje edhe nga katolikët dhe orto

Sot është Kurban Bajrami. Besimtarët myslimanë shqiptarë ashtu si në gjithë botën falën Namazin në orën 06:50.

Besimtarët myslimanë kremtojnë këtë të martë festën e Kurban Bajramit.

   Këto ditë që flitet për tërmete të njëpasnjëshme të rëna në Durrës dhe Bulqizë si dhe për marrjen e masave për të ndihmuar banorët e d

Është një nga rastet e rralla sot në Shqipëri që një nënë 31-vjeçare të sjellë në jetë brenda 10 viteve tetë fëmijë.

Katër ditë pas aktit heroik të Ardmir Murataj, i riu i cili shpëtoi nga mbytja dy motrat e mitura binjake në Fier, bashkia e këtij qyteti

   Analizat laboratorike në institucionet shtetërore treguan se një pjesë e vajit të etiketuar si vaj ulliri është thjesht mashtrim.

   Nesër është afati i fundit i dorëzimit të dokumentacionit për të gjithë ata që janë shpallur fitues në fazën e parë të aplikimit për k