Pa të ardhura e të sëmurë/ Familja me 3 fëmijë të vegjël në Durrës përfundon mes 4 rrugëve (VIDEO)

Postuar: 12/03/2018 - 11:46

Pas kësaj interviste, familja pesë anëtarëshe ka përfunduar në rrugë të madhe. Blerim Xhafa, bashkëshortja dhe tre fëmijët e mitur u përzunë nga banesa ku jetonin prej dy muajsh me qira.

Kryefamiljari Blerim Xhafa tha se nuk ka asnjë mundësi të paguajë qiranë e për pasojë pronari i banesës në lagjen numër 6 u kishte thënë të paguajnë detyrimin ose të dalin prej shtëpie. Në të tilla kushte, pa asnjë të ardhur Blerim Xhafa apeloi për ndihmë.

Ai nuk merr ndihmë sociale pavarësisht se është i papunë, i sëmurë dhe pa asnjë të ardhur. As bashkëshortja e tij nuk është në punë ndërsa e vetmja mundësi është të dalin të lypin rrugëve për të siguruar bukën e përditshme të fëmijëve.

Në muajin dhjetor kkjo familje u përzu nga banesa ku qëndronte sepse nuk ishte paguar qiranë e shtëpisë. Pas publikimit të historisë së tyre fatkeqe, dukush iu pagoi dy muaj qiranë dhe familja u strehua për dy muaj. Pronari i banesës iu la afat dhe i ka nxjerrë nga banesa në këtë fillimjavë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në kuadër të Vitit Europian të Trashëgimisë Kulturore dhe “Ditës Botërore për Diversitetin Kulturor për Dialog dhe Zhvillim”, në datë 21

Drejtoria e Kualifikimeve Profesionale (sektori i kualifikimeve) do të fillojë trajnimin e aplikantëve që kanë kërkuar të pajisen me Dësh

*Dita e Jetimëve, Manastirliu: T'i mundësojmë çdo fëmije pa përkrahje prindërore, një familje!

Nga sot, qytetarët e Tiranës dhe të zonave përreth nuk kanë nevojë të presin në radhë për të marrë një dokument.

   Dita kombëtare e fëmijëve jetimë e ka gjetur deputeten e Durrësit, Klodiana Spahiu në shtëpinë e fëmijës të qytetit bregdetar.

   Në kuadër të projektit “Thuaj stop trafikimit të fëmijëve” në shkollën 9-vjeçare “Neim Babameto” në Spitallë është organizuar një trak

   Në kuadër të ditës kombëtare të fëmijëve jetimë kryetari i Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako, ka shtruar një drekë bamirësie për fëm

Forca e Ligjit do të jetë e ashpër pas datës 1 qershor për çdo subjekt që derdh ujërat e zeza në det.

   Fëmijët e shkollave të mesme dhe 9-vjeçare në Tiranë blejnë nargjile dhe e konsumojnë atë në lokale.

Nga Peshkopia erdhi në Durrës për një jetë më të mirë, por babai i dy fëmijëve mbeti në mes të katër rrugëve, krejtësisht i pashpresë.