Përurohet në Sukth rruga "Syrja Hako" (VIDEO)

Postuar: 19/07/2018 - 11:44

Një nga rrugët e qytezës së Sukthit do të mbajë emrin "Syrja Hako". Një kuadri të vjetër veteran të luftës dhe të punës që ka pasur disa funksione drejtuese në këtë zonë dhe që ka dhënë një kontribut të çmuar si specialist me përvojë në transformimin e jetës së banorëve.

Në ceremoninë e përurimit të kësaj rruge, kanë marrë pjesë shumë miq e shokë të Hakos, si dhe pjestarë të familjes. Po ashtu në ceremoni kanë përshëndetur prefekti i qarkut të Durrësit, Roland Nasto si dhe kryebashkiaku Vangjush Dako.

Pjesmarrësit e kanë vlerësuar Syrja Hakon si një personalitet që ka dhënë kontribut të jashtëzakonshëm në mbarëvajtjen dhe zhvillimin e zonës së Sukthit si dhe rritjen ekonomike të kësaj zone, e cila për shumë vite ka qenë në pararojë të ekonomive të centralizuara të vendit.

Syrja Hako ka lindur në Delvinë më  27 shkurt të 1928-ës dhe është ndarë nga jeta më 31 korrik 2005 në qytetin e Durrësit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Këto ditë që flitet për tërmete të njëpasnjëshme të rëna në Durrës dhe Bulqizë si dhe për marrjen e masave për të ndihmuar banorët e d

Është një nga rastet e rralla sot në Shqipëri që një nënë 31-vjeçare të sjellë në jetë brenda 10 viteve tetë fëmijë.

Katër ditë pas aktit heroik të Ardmir Murataj, i riu i cili shpëtoi nga mbytja dy motrat e mitura binjake në Fier, bashkia e këtij qyteti

   Analizat laboratorike në institucionet shtetërore treguan se një pjesë e vajit të etiketuar si vaj ulliri është thjesht mashtrim.

   Nesër është afati i fundit i dorëzimit të dokumentacionit për të gjithë ata që janë shpallur fitues në fazën e parë të aplikimit për k

Në gjashtë muajt e parë të këtij viti, shtesa natyrore e popullsisë (diferenca mes lindjeve dhe vdekjeve) ishte vetëm 484 persona, sipas

   Konsumatorët shpesh dyshojnë se mashtrohen ndërsa blejnë shishet me etiketat Vaj ulliri i virgjër.

   Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka shtuar vëmendjen në marketet e zonave rurale duke bërë të mundur ndalimin e tregtimit të ushqimeve t

   Shoqata e Prodhuesve të Bukës Shqipëri rekomandon që buka të mos shitet më e prerë në feta, siç jemi mësuar ta marrim atë zakonisht në

Një pilaf i ndenjur mund të jetë shumë më tepër helmues se çdo ushqim tjetër i gatuar që nuk ruhet sipas protokolleve të sigurisë ushqimo