Punonjësit e bashkisë së Durrësit dhurojnë gjak për talasemikët (VIDEO)

Postuar: 10/11/2017 - 15:29

Me moton "Kush dhuron gjak, shpëton jetë", bashkia e qytetit të Durrësit ka ndërmarrë nismën e dhurimit të gjakut.

Kjo seancë është zhvilluar në ambientet e këtij insitucioni, në përkrahje të fushatës së Kryqit të Kuq për të dhuruar gjak në ndihmë të fëmijëve të sëmurë me talasemi dhe të plagosurit në aksidente rrugore.

Sipas kordinatores së Kryqit të Kuq Durrës, Ermira Guza, dhurimi i gjakut është kthyer në traditë për punonjësit e bashkisë së qytetit bregdetar.

Të dhurosh gjak për kategoritë në nevojë të këtij lëngu jetësor, do të thotë të dhurosh shpresë, të japësh jetë. Ndaj edhe nisma të tilla shërbejnë për të shpëtuar njerëz si dhe për të rritur ndërgjegjësimin në shkallë më të lartë mbi domosdoshmërinë e dhurimit të gjakut.

Në vendin tonë duhen 30 000 njësi gjak, në një kohë kur mund të sigurohen vetëm 20 000 të tilla. Janë rreth 300 pacientë talasemikë të cilët marrin gjak çdo muaj, pa llogaritur të aksidentuarit që kanë nevojë urgjente për të.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Ndërpritet mësimi në shkollën 9-vjeçare "Vesel Brama" në fshatin Kurcaj të njësisë administrative Nikël në rrethin e Krujës.

Nisma "Ta pastrojmë Shqipërinë" e ndërmarrë nga qeveria shqiptare është prezantuar në shkollat e mesme profesionale, "Beqir Çela" dhe "Hy

Në kuadër të ditës kombëtare “Të pastrojmë Shqipërinë që duam”, edhe Durrësi, si një nga zonat më të rëndësishme turistike, iu bashkua ni

Paraditën e sotme, një krim i rëndë brenda në familje ka ndodhur në fshatin Karpen të Kavajës, ku burri ka vrarë gruan e tij.

   Qeveria Rama ka miratuar këtë të mërkurë dëmshpërblimin e rradhës për ish të dënuarit politikë të listës “A” (ku përfshihen persona të

Pranë gjirit të vogël të Currilave në afërsi të ish-repartit ushtarak, subjekte të paidentifikuar po mbushin tokën me dhera që shkarkohen

Për 100 të rinj me aftësi të kufizuara në Durrës, të moshës 19-34 vjeç, së shpejti nis projekti “Aftësia e kufizuar nuk është paaftës

Ai është 41 vjeç dhe është në momentet më të vështira të jetës së tij.

   I ftohti i kësaj fillim jave në Durrës u ka kujtuar të gjithë nxënësve, mësuesve dhe prindërve të vogëlushëve, se i ftohti ka mbërritu

   Nazire, është një vajzë 19-vjeçare nga Kavaja e cila studion për juridik në Universitetin e Durrësit.