Shoqata e të verbërve në Durrës zgjedh kryetarin (VIDEO)

Postuar: 11/11/2017 - 14:59

   Të verbërit, jo vetëm në Durrës por në shkallë kombëtare, përballen jo vetëm me pamundësinë fizike të të parit, por më shumë edhe me indiferencën e shtetit në krijimin e kushteve më të përshtatshme për ta.

“Pagesat e paindeksura që prej vitit 2009 si dhe problemet e mëdha sociale dhe ekonomike me të cilat përballet kjo shtresë shoqërie ishin objekt i takimit të radhës të zhvilluar në Durrës nga shoqata e të verbërve”, deklaroi Franko Rrufaj, kryetar i shoqatës së të verbërve në Durrës.

Për vitin 2018, për këtë kategori është parashikuar në buxhet një rritje prej 5% që është e pamjaftueshme për t’i dhënë zgjidhje nevojave më emergjente të tyre.

Nëntori është një muaj zgjedhjesh për këtë shoqatë. Anëtarësia voton për drejtuesin e ri. Në qytetin e Durrësit numërohen aktualisht 500 anëtarë. Në mbyllje të diskutimeve, u vijua me votimet. Në krye të shoqates së të verbërve për degën e Durrësit u zgjodh Jonuz Meta.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Ndërpritet mësimi në shkollën 9-vjeçare "Vesel Brama" në fshatin Kurcaj të njësisë administrative Nikël në rrethin e Krujës.

Nisma "Ta pastrojmë Shqipërinë" e ndërmarrë nga qeveria shqiptare është prezantuar në shkollat e mesme profesionale, "Beqir Çela" dhe "Hy

Në kuadër të ditës kombëtare “Të pastrojmë Shqipërinë që duam”, edhe Durrësi, si një nga zonat më të rëndësishme turistike, iu bashkua ni

Paraditën e sotme, një krim i rëndë brenda në familje ka ndodhur në fshatin Karpen të Kavajës, ku burri ka vrarë gruan e tij.

   Qeveria Rama ka miratuar këtë të mërkurë dëmshpërblimin e rradhës për ish të dënuarit politikë të listës “A” (ku përfshihen persona të

Pranë gjirit të vogël të Currilave në afërsi të ish-repartit ushtarak, subjekte të paidentifikuar po mbushin tokën me dhera që shkarkohen

Për 100 të rinj me aftësi të kufizuara në Durrës, të moshës 19-34 vjeç, së shpejti nis projekti “Aftësia e kufizuar nuk është paaftës

Ai është 41 vjeç dhe është në momentet më të vështira të jetës së tij.

   I ftohti i kësaj fillim jave në Durrës u ka kujtuar të gjithë nxënësve, mësuesve dhe prindërve të vogëlushëve, se i ftohti ka mbërritu

   Nazire, është një vajzë 19-vjeçare nga Kavaja e cila studion për juridik në Universitetin e Durrësit.