Durrsaku që me aparatin e tij ka fiksuar momente të veçanta të shumë brezave (VIDEO)

Postuar: 15/01/2018 - 21:01

   Të gjitha brezat pas vitit 1990, e njohin si Ladi fotografi. Ai u jep në dorë një foto çasti, duke memorizuar përgjithmonë një shëtitje të veçantë, apo një ngjarje të veçantë për secilin prej nesh në Durrës.

Ladi fotografi, për brezat para vitit 1990, njihet si ‘presori i muzikës’ dhe drejtori i kulturës në Manzë, i cili ngriti një grup të shkëlqyer instrumentistësh me të cilët kreu disa koncerte shumë të suksesshme në Itali, para viteve 90.

Tani, në moshën 70-vjeçare punon për hobi. Ai del rrugëve me disa prej aparateve të tij, ndërsa varur në qafë mban një Nikon të vjetër, të vitit 1950, i cili punon me shiritin e filmit. Pavarësisht se studiot e fotografive janë modernizuar dhe larja e fotografive ka dalë nga qarkullimi me erën dixhitale, pasionet ndonjëherë mbeten aty si në rastin e Ladit. Tani pothuajse të gjithë kanë një aparat në dorë, kanë kamerën e celularit e në çdo moment bëjnë foto duke memorizuar çastin.

I apasionuar pas fotografisë që në moshën 12-vjeçare, ai u step pasi i plotfuqishmi i lagjes nr.1, i kishte futur një shpullë fytyrës. Aso kohe, në moshën 12-vjeçare kishte siguruar një aparat dhe fotografonte vendet e bukura në Durrës, por duke fotografuar Torrën Veneciane ishte ndaluar nga i plotfuqishmi i lagjes. Ladi e la fotografinë për t’ju kthyer vite më vonë, pasi kishte eksperimentuar në art e në muzikë.

Prind i tre fëmijëve, dy prej të cilëve ndoqën rrugën e të atit, Ladi është një artist i dashur për të gjithë.

Në çdo stinë e gjen rrugëve të Durrësit, aty ku fikson çastin në jetën e përditshme. Ndjekim intervistën e tij dhënë për DurrësLajm: 

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Shqipëria është zgjedhur si destinacioni numër një për t’u vizituar në vitin 2018, shkruan faqja e specializuar për turizmin travellin

   Jonada Mamo, lidhjen e parë me UAMD-në e pati si studente e Fakultetit të Biznesit.

Një vend ku kanë lindur perandorë, kanë kaluar apostuj dhe personazhe të tjerë të botës antike.

   Nga Mark Brunga

Ai themeloi të parin kantier modern detar.