Bayer Leverkusen do Thomas Strakoshën, ja plani i Lazios

Postuar: 14/06/2018 - 14:29

Çdo lëvizje e ka një arsye dhe te Lazio kur vjen puna te merkato kanë treguar se janë të zotë. Sikurse është bërë me dije, së fundmi skuadra italiane po punon për të afruar portierin Silvio Proto, 35-vjeccarin belg që ka qenë pjesë e Olympiakos këtë sezon, ndërkohë që në të shkuarën ka fituar shumë me Anderlecht.

Gjithsesi ai është parë deri më tani si një zëvendësues i Thomas Strakoshës, por mund të jetë edhe një pasues i tij, përkohësisht, deri në momentin që një i ri tjetër të sigurojë kuadratin.

Për Lazio-n tanimë ka një ofertë zyrtare në tavolinë. Sikurse raporton “Corriere dello”, Bayer Leverkusen kërkon ta bëjë tijin Thomas Strakoshën dhe ka vendosur 30 milionë euro në tavolinë. Është folur shumë edhe për një ofertë të Liverpool në të njëjtat shifra, por kjo e gjermanëve është konkrete.

Gjithsesi Claudio Lotito dhe Igli Tare kanë bllokuar gjithccka për momentin dhe Leverkusen po bën maksimumin që të hapë tratativat për të blerë portierin e Shqipërisë.Strakosha ka mbyllur një sezon të mirë me Lazio-n, teksa i ka luajtur të gjitha ndeshjet e kampionatit në Serie A.

Portieri 23-vjeçar ka qenë një nga pikat më të forta të skuadrës italiane, ndërkohë që pas përfundimit të sezonit futbollistik për të ka pasur vlerësime të shumta. Strakosha është përzgjedhur në formacionin më të mirë Under U22 në Itali, ndërkohë që Talent Radar e ka etiketuar si “Portieri i ri më i mirë” në Evropë. Sikurse kuptohet, i riu shqiptar është ndër më të mirët në kontinent dhe sigurisht që edhe ofertat për të nuk do të mungojnë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Samuel Eto’o i ka dhënë lamtumirën Europës dhe do të vijojë karrierën e tij në vendin pritës të Botërorit 2022, Katar.

Granit Xhaka ndjeu zemërimin e tifozëve të Arsenalit pas ndeshjes së tij të dobët kundër Mançester Sitit, deri në pikën sa shumë prej tyr

Teuta e nis kampionatin me Flamurtarin. Një derbi bregdetar që pritet me interes.

   Besir Ramadani i Shkupit dhe dy futbollistët e Shkëndijës, Omar Imeri dhe Arbin Zejnullai do të përfaqësojnë Shqipërinë.

   Si një maratonomake e vërtetë, Volha Mazuronak fitoi garën e saj të parë në këtë disiplinë në Kampionatin Europian të Shumësportëshit,

   Luka Modriç ka udhëtuar për në Talin me Realin e Madridit, ku do të marrë pjesë në ndeshjen e Superkupës së Europës, ndaj Atletikos, p

   Trofeu “Pascucci” ka zbuluar se kush do të jetë kapiteni i ri i Teutës.

   Dario Skuderi ishte një lojtar i panjohur deri dy vite më parë, kur në shtatorin e 2016-ës pësoi një dëmtim horror gjatë një ndeshje m

   Një episod mjaft i çuditshëm është regjistruar në Kategorinë e Dytë të Polonisë, në ndeshjen GKS Jastrzebie-Chojniczanka, e cila përfu

   Sulmuesi senegalez Keita Balde Diao ka mbërritur mbrëmjen e të dielës në Milano, me makinën personale nga Principata e Monacos, ku edh