Gara për “Këpucën e Artë”, Messi mbetet pas, shkëputen Kane dhe Salah

Postuar: 12/02/2018 - 14:59

Gara për “Këpucën e Artë”, Messi mbetet pas, shkëputen Kane dhe Salah. Për herë të parë në këtë sezon të La Ligas Barcelona e mbylli ndeshjen pa shënuar. Në “Camp Nou”, sfida me Getafen përfundoi, rezultat që e ngushton në 7 pikë diferencën mes “Blaugranave” dhe Atleticos së Madridit. Gjithsesi, skuadra e Ernesto Valveredes vështirë se mund të gabojë në vazhdimësi aq sa për të humbur vendin e parë.

Më shumë se ndalesa e radhës e Barcelonës përbën lajm fakti që Lionel Messi nuk arriti të shënonte, duke mbetur në kuotën e 20 golave në kampionat dhe humbur terren ndaj rivalëve të tij në kampionatet më të forta në Europë në garën për “Këpucën e Artë”. Bacelona në Spanjë, Manchester City në Angli, Bayerni në Gjermani dhe PSG në Francë, thuajse e kanë hipotekuar titullin.

Vetëm në Itali ekziston një duel i ashpër mes Napolit dhe Juventusit, ndaj dhe vëmendja është përqendruar te rivaliteti në distancë mes goleadorëve.

Harry Kane kryeson listën e golashënuesve në kampionatet më të forta në Europë me 23 finalizime (të fundit e shënoi në fitoren ndaj Arsenalit), ndërsa pas tij, me vetëm një gol më pak, renditet një tjetër futbollist i Premier Leagues, sulmuesi i Liverpoolit, Mohamed Salah. Sergio Aguero dhe Edisnon Cavani janë në kuotën e 21 finalizime, për të ardhur më pas te Lionel Messi, që mban vetëm vendin e pestë me 20 gola. Immobile (20), Neymar (19), Lewandowski (19), Jonas i Benficas (25 gola, por koeficienti i finalizimeve në Portugali është më i ulët) dhe Mauro Icardi (18) mbyllin top-10-shen.

Klasifikimi i golashënuesve:
1. Harry Kane (Tottenham): 23 gola
2. Mohamed Salah (Liverpool): 22 gola
3. Sergio Agüero (Manchester City): 21 gola
4. Edinson Cavani (PSG): 21 gola
5. Leo Messi (FC Barcelona): 20 gola
6. Ciro Immobile (Lazio): 20 gola
7. Neymar (PSG): 19 goles
8. Robert Lewandowski (Bayern Múnich): 19 gola
9. Jonas (Benfica): 25 gola
10. Mauro Icardi (Inter Milán): 18 gola

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Trajneri i Vllaznisë, Ernest Gjoka, foli në një konferencë për shtyp para ndeshjes me Kukësin në “Zeqir Ymeri”. Ai foli për sfidën nsaj K

Ish-futbollisti i Kombëtares spanjolle, i Realit të Madridit, Liverpoolit dhe Bayern Munchen, Xabi Alonso rrezikon të shkojë në burg për

Goga Basket është rikthyer në krye të renditjes së Kampionatit Kombëtar të Basketboll për femra, Grupi A, pas ndeshjes së luajtur dhe fit

Episodi që ndodhi pardje në minutën e 50-të në takimin midis Beshiktashit dhe Bajernit në Stamboll, ku një mace hyri në fushën e lojës dh

Rodrigo Silva, është një nga talentet më premtues të skuadrës braziliano Santos. Ai cilësohet si pasardhësi i denjë i Nejmarit.

Tashmë është zyrtare, në Botërorin Rusi 2018-të që do të zhvillohet verën e ardhshme, do të përdoret sistemi VAR.

Luhet në dy ditë, të dielën dhe të hënën java e 26-të e Kategorisë Superiore me futbollin që kthehet vetëm pak ditë pas turnit ndërjavor

Barazimi i fundit me Skënderbeun ishte paksa i dhimbshëm për Teutën që u ndëshkua vetëm në fund nga ana e korçarëve.

Është hedhur në Nion të Zvicrës shorti i fazëz çerekfinale të Ligës së Europës, ku janë përcaktuar edhe 4 çiftet.

Përcaktohen 4 çiftet çerekfinaliste të UEFA Champions League nga shorti i hedhur në Nyon Zvicrës.