I lumtur për suksesin, Dalic paralajmëron Francën: Lojtarët e mi nuk janë normalë!

Postuar: 12/07/2018 - 13:01

Adrenalina e akumuluar në 120 minutat e luajtura në Luzhniki të Moskës bën që trajneri i Kroacisë, Zlatko Dalic të shpërthejë: “Nuk jemi ndalur kurrë dhe nuk kemi asnjë qëllim që të ndalemi të dielën, do të jemi ne Kampionët e Botës”. Një paralajmërim ndaj Francës, nga Kroacia e Modric, Perisic e shokë, që pas Argjentinës në grupe, ka mundur edhe Anglinë, një tjetër kandidate kryesore për titullin kampion bote në Rusi.

“Futbollistët e mi nuk janë normal, janë të jashtëzakonshëm. Jemi në finale, kemi luftuar në mënyrë madhështore dhe vrapuar shumë. Pas disavantazhin fillestar kemi reaguar shumë mirë dhe kemi merituar të fitojmë duke shënuar dy gola për historinë. E përsëris, kemi bërë historinë. Kjo fitore është për të gjithë tifozët tanë”, deklaroi Dalic.

Duket sikur ka kaluar një përjetësi që kur kroatët duhet të bënin mrekullinë duke mundur Ukrainën, për të siguruar më pas biletën për në finalet e Kupës së Botës në Rusi. Më pas, në ngritje të përshpejtuar, mbërritën sukseset ndaj Nigerisë, Argjentinës, Islandës, Danimarkës, Rusisë dhe së fundmi ndaj Anglisë së Southgate.

Një slalom triumfues, ndonëse të tejvuajtur, me tre ndeshje që kanë zgjatur nga 120 minuta, por që tani ka nevojë për një tjetër kapitull të rid he vendimtar. Të dielën në Moskë për të transformuar një fabul të shkëlqyer në një arritje mdhështore dhe historike.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   FIFA bën me dije se është jashtëzakonisht e kënaqur me peroformancën e arbitrave të saj në Kupën e Botës, Rusi 2018, por edhe me siste

   Kroacia nuk mundi të kthehej në shtëpi së bashku me Kupën e Botës, por sërish ecuria e kësaj kombëtareje ishte e jashtëzakonshme në Ru

   Në pushim të finales së Kupës së Botës, trajneri Dider Deshamp filloi t’i jepte një mesazh kyç futbollistëve të Francës.

Pas Kristi Vangjelit i cili mbajti veshur për shumë vite fanellën e Aris në Superligën greke një tjetër futbollist i kombëtares shqiptare

Pas shumë e shumë tratativave më në fund është arritur akordi, Lewis Hamilton ka rinovuar kontratën e tij më Mercedes Benz.

Në fillim të sezonit të kaluar, Luciano Spalleti u vu në krye të Interit dhe arriti ta ngjisë ekipin në Champions League.

Cristiano Ronaldo ishte goditja e verës në merkato.

Kroacia në Kupën e Botës arriti deri në finale ku u mund nga Franca, por nëse kampionët e botës kanë luajtur 7 ndeshje të plota, nënkampi

Skuadra e Teutës vijon përgatitjet për sezonin e ardhshëm nën drejtimin e trajnerit korçar Blendi Shkëmbi dhe ndihmësve të tij.

Pjesëmarrja në Kupën e Botës është një ëndërr për çdo futbollist, që mbi të gjitha vlen lavdi dhe një të ardhme më të mirë, sidomos kur b