“Stop seksizmit në stadiume”, FIFA do marrë masa për tifozet që ekspozohen

Postuar: 12/07/2018 - 15:18

Organi me i lartë i futbollit, FIFA do të kërkojë që kamerat e televizionit të FIFA të mos fokusojnë shpesh tifozët tërheqës të futbollit, pasi ato konsiderohen si objekt seksi. Lajmi është komunikuar nga kreu i departamentit të përgjegjësisë sociale pranë FIFA-s, Federico Addiechi, siç raportohet nga AP.

Addiechi theksoi se gjatë Kupës së Botës në Rusi, rastet e seksizmit ishin më të shpeshta se ato të racizmit. Në veçanti, ka pasur raste të shumta të ngacmimit nga ana e mbështetësve kundër gazetarëve.

FIFA zyrtare shtoi se vendimi është një “evolucion normal”, duke vënë në dukje se krahasuar me Kupën e Botës së mëparshme, fokusi ndaj femrave në tribuna është përmirësuar ndjeshëm.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   FIFA bën me dije se është jashtëzakonisht e kënaqur me peroformancën e arbitrave të saj në Kupën e Botës, Rusi 2018, por edhe me siste

   Kroacia nuk mundi të kthehej në shtëpi së bashku me Kupën e Botës, por sërish ecuria e kësaj kombëtareje ishte e jashtëzakonshme në Ru

   Në pushim të finales së Kupës së Botës, trajneri Dider Deshamp filloi t’i jepte një mesazh kyç futbollistëve të Francës.

Pas Kristi Vangjelit i cili mbajti veshur për shumë vite fanellën e Aris në Superligën greke një tjetër futbollist i kombëtares shqiptare

Pas shumë e shumë tratativave më në fund është arritur akordi, Lewis Hamilton ka rinovuar kontratën e tij më Mercedes Benz.

Në fillim të sezonit të kaluar, Luciano Spalleti u vu në krye të Interit dhe arriti ta ngjisë ekipin në Champions League.

Cristiano Ronaldo ishte goditja e verës në merkato.

Kroacia në Kupën e Botës arriti deri në finale ku u mund nga Franca, por nëse kampionët e botës kanë luajtur 7 ndeshje të plota, nënkampi

Skuadra e Teutës vijon përgatitjet për sezonin e ardhshëm nën drejtimin e trajnerit korçar Blendi Shkëmbi dhe ndihmësve të tij.

Pjesëmarrja në Kupën e Botës është një ëndërr për çdo futbollist, që mbi të gjitha vlen lavdi dhe një të ardhme më të mirë, sidomos kur b