Javë lamtumirash në futbollin evropian

Postuar: 19/05/2018 - 21:14

   Kjo javë mund të thuhet se ishte e gjitha emotive dhe e lamtumirave. Pas kapitenit legjendar të Juventusit, Gianluigi Buffon, që ditën e enjte zyrtarizoi largimin nga bardhezinjtë, ishte radha e Andres Iniestës dhe Fernando Torresit që të bënin ceremonitë e tyre të fundit të lamtumumirave nga Barcelona dhe Atletico Madrid.Në “Camp Nou” gjithçka ishte në nder të kapitenit të katalanasve që të dielën do të luajë 90 minutat e tij të fundit me fanelën “blaugrana”. Drejtues, futbollistë e ish-futbollistë të kësaj skuadre dhe stafi teknik ishin të pranishëm për ceremoninë e këtij futbollisti, i cili ishte një shembull për të gjithë në fushë dhe jashtë saj, madje miku i Iniestës, Xavi Hernandez nuk i fshehu aspak lotët.“Orët e fundit nuk ishin të lehtë për mua. Është e vështirë të mendohet se ka ardhur momenti që të lë klubin, do të kërkoj që kohën e mbetur ta shfrytëzoj në maksimum, sidomos ndeshjen e së dielës kur do të përshëndes për herë të fundit klubin që deri tani ka qenë shtëpia ime. Do të jetë emocionuese dhe emotive”, tha Iniesta.

Kjo ndodhte në Barcelonë, ndërsa në Madrid ishte radha e Fernando Torresit që të mbante fjalimin e tij të lamtumirës nga Atletico. Në rrugët e kryeqytetit spanjoll u mbajt parada e “Los Colchoneros” për fitoren e trofeut të Europa League, momenti më i mirë edhe për 34-vjeçarin për të folur përballë mijëra tifozëve të Atleticos që kishin pushtuar rrugët e Madridit.“Kam qenë këtu për 22 vjet. Isha vetëm 11 vjeç kur kam parë Atleticon e Madridit në 1996. E pashë që ngriti trofeun e Kupës dhe ëndërroja që një ditë të isha këtu. Ka kaluar shumë kohë dhe unë kam fituar shumë, por pa dyshim kjo është fitorja më e bukur. U them të gjithë fëmijëve që kanë ëndrra se asgjë nuk është e pamundur, sidomos kur je i Atleticos”, tha sulmuesi spanjoll.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   FIFA bën me dije se është jashtëzakonisht e kënaqur me peroformancën e arbitrave të saj në Kupën e Botës, Rusi 2018, por edhe me siste

   Kroacia nuk mundi të kthehej në shtëpi së bashku me Kupën e Botës, por sërish ecuria e kësaj kombëtareje ishte e jashtëzakonshme në Ru

   Në pushim të finales së Kupës së Botës, trajneri Dider Deshamp filloi t’i jepte një mesazh kyç futbollistëve të Francës.

Pas Kristi Vangjelit i cili mbajti veshur për shumë vite fanellën e Aris në Superligën greke një tjetër futbollist i kombëtares shqiptare

Pas shumë e shumë tratativave më në fund është arritur akordi, Lewis Hamilton ka rinovuar kontratën e tij më Mercedes Benz.

Në fillim të sezonit të kaluar, Luciano Spalleti u vu në krye të Interit dhe arriti ta ngjisë ekipin në Champions League.

Cristiano Ronaldo ishte goditja e verës në merkato.

Kroacia në Kupën e Botës arriti deri në finale ku u mund nga Franca, por nëse kampionët e botës kanë luajtur 7 ndeshje të plota, nënkampi

Skuadra e Teutës vijon përgatitjet për sezonin e ardhshëm nën drejtimin e trajnerit korçar Blendi Shkëmbi dhe ndihmësve të tij.

Pjesëmarrja në Kupën e Botës është një ëndërr për çdo futbollist, që mbi të gjitha vlen lavdi dhe një të ardhme më të mirë, sidomos kur b