Rusia përjashtohet nga Lojërat Olimpike Dimërore

Postuar: 06/12/2017 - 16:34

   Komiteti Olimpik Ndërkombëtar (IOC), ka vendosur të përjashtojë Federatën ruse nga Lojërat Olimpike Dimërore, që do të zhvillohen në Korenë e Jugut, në vitin 2018.Ky vendim u mor pas përfundimit të hetimeve të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, ku u vërtetuan akuzat për përdorim të substancave të ndaluara nga shumë sportistë rusë gjatë viteve të fundit dhe një skeme të ngritur nga Komiteti Olimpik i këtij vendi, në bashkëpunimin me shtetin për dopimin e atletëve.

Përveç këtyre masave, Komiteti Olimpik Rus u gjobit me 15 milionë euro nga IOC-ja. Në PyeongChang 2018 do të ftohen të marrin pjesë vetëm sportistë të caktuar rusë, të panjollosur nga historia e dopingut dhe që do të zbresin me flamurin e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar dhe jo atë vendas.Më herët, në çështjen e pajtimit mes Komitetit Olimpik Rus dhe atij Ndërkombëtar, u investua edhe Kremlini, ndërsa pati edhe një nismë të quajtur “#NoRussiaNoGames”, të cilës iu bashkuan shumë personalitete ruse, por mesa duket nuk patën aspak ndikim.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Arsene Wenger foli për herë të parë për arsyet që e shtynë të merrte vendimin për t’i dhënë fund pas 22 vitesh eksperiencës me Arsenalin

Rubens Barrichello ka zhvilluar 323 Çmime të Mëdha në Formula 1, 104 prej të cilave si shok skuadre i Michael Schumacher te Ferrari.

Nisi në qytetin e Durrësit, në kompleksin “Tropikal”, grumbullimi i radhës për Kombëtaren U-18 nën drejtimin e trajnerit Erjon Bogdani.

Egjiptiani Mohamed Salah është zgjedhur futbollisti më i mirë i vitit  në Premier League nga Shoqata e Futbollistëve Profesionistë në Ang

Pavarësisht rivalitetit të nxehtë në Serinë A, ku diferenca për vendin e parë është vetëm e ngushtë dhe po luftohet fuqishëm për titullin

Fitorja “in-extremmis” e Napolit në fushën e Juventusit, me gol të Koulibaly 1 minutë para përfundimit të kohës së rregullt ka ekzaltuar

Teuta pësoi një humbje të rëndë në Vlorë duke u shpërfytyruar nga Flamurtari, që i shënoi tre gola, ndonëse durrsakët ishin të parët që k

   Duket se ka ardhur fundini aventurë së Mario Balotelit në Francë me skuadrën e Nizza.Sulmuesi italian që ka një kontratë të vlefshme d

   Edhe pse ka shumë skuadra të interesuara për të marrë sulmuesin uellsian Gareth Bale asnjë nuk është afruar dhe nuk ka bërë një ofertë

   Boksieri nga Peja, Senad Gashi e ka humbur ndeshjen e tij të radhës në mënyrë aspak të drejtë, duke u skualifikuar.Boksieri shqiptar g