Facebook më i sigurt për të dhënat personale, pas rregullave të BE-së

Postuar: 29/01/2018 - 15:43

Duke filluar nga muaji maj, rrjeti social Facebook do të ofrojë një platformë më të sigurt për mbrojtjen e të dhënave personale.

Kjo, nxitur nga një rregullore e fundit e Bashkimit Europian, sipas së cilës kompanitë që menaxhojnë rrjetet sociale, duhet të hartojnë mekanizma që forcojnë parametrat e ruajtjes së privatsisë.

Zyrtarë të Facebook kanë njoftuar ngritjen e një qëndre të re kontrolli si dhe dyfishimin e punonjësve që janë të angazhuar për cështjet e sigurisë 'online', me qëllim që t’u japë përdoruesve më shumë kontroll mbi materialet që shpërndajnë ose ruajnë përmes platfomës.

Nisur nga kjo nismë, Shefja e Zyrës Operative në Facebook, Sheryl Sandberg konfirmoi se do të ngrihet një qendër e re për të luftuar abuzimet me të dhënat në rrjetet sociale dhe ndërsa numri i punonjësve të sigurisë do të dyfishohet, për të mbërritur në afro 20 mijë në fund të vitit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mund të bëhet shumë shpejt e detyrueshme, një pajisje e cila aplikohet në ndenjësen e fëmijëve në makinë, në mënyrë që të evitohen tragje

   Përdoruesit e rrjetit social, Instagram në të gjithë botën kanë pasur vështirësi në postimin e fotove dhe videove mbrëmjen e sotme.

Të pasurit një iPhone është mënyra më e mirë për të përcaktuar nëse dikush është i pasur ose jo.

Rrjeti social “Facebook” është duke bërë disa testime për të shtuar një opsion të ri në aplikacionin që përdoret në smartphone.

   Wikipedia në Itali ka bllokuar lexuesit nga faqja e saj, në shenjë proteste për një ligj të Bashkimit Evropian rreth të drejtave të au

   Përdoruesit e Instagramit tashmë mund të shtojnë muzikë në “Story”-t e tyre, duke bashkuar fotot ose videot me këngët e preferuara.

Po, bateritë e telefonave tanë celularë nuk janë të mira sepse mezi zgjasin një ditë.

   Lëvizja “koha e mirëshpenzuar” që është duke gjithëpërfshirë teknologjinë mund të vijë në Facebook.

Shkencëtarët kanë zbuluar aksidentalisht një bateri telefoni që zgjat dy herë më shumë se ato aktuale.

Themeluesi i Instagram Kevin Systrom thotë se është duke punuar për të siguruar platforma që përmirësojnë ndikimin që rrjeti social ka në