Facebook planifikon ndryshimet e mëdha: Ja kush do të preket

Postuar: 12/01/2018 - 10:39

Rrjeti social më i madh në botë, Facebook, planifikon disa ndryshime shumë të rëndësishme. Sipas themeluesit Mark Zuckerberg, Facebook do të shpërndajë gjithmonë e më pak postime nga bizneset, mediat apo markat e ndryshme.

Në vend të kësaj, rrjeti social do shpërndajë më shumë postime të familjarëve dhe miqve. Shumë organizata e kompani që kanë faqet e tyre në FB do të njohin një ulje të ndjeshme të popullaritetit të tyre, bëri të ditur rrjeti social.

Ndryshimet do zbatohen në javët në vazhdim.

“Ne kemi marrë reagime nga komuniteti ynë për përmbajtjen- postimet nga biznesi, markat dhe media po mbushin momentet personale, që na bëjnë të lidhemi më shumë me njëri-tjetrin”, tha Zuckerberg.

Nëse përmbajtja publike do promovohet, ajo duhet të shihet që të inkurajojë diskutimet në komunitet. Zuckerberg e pranon se njerëzit do kalojnë më pak kohë në FB, por ajo do jetë kohë e çmuar.

Duket se ky ndryshim është nxitur edhe nga fakti se në këtë rrjet social kanë qarkulluar shumë lajme false. BBC shkruan se FB ka qenë në mes të zjarreve për këtë çështje. Po ashtu FB është kritikuar se ndikon negativisht në mirëqenien e njerëzve.

Dave Lee i BBC thotë se duket se FB po kthehet në origjinë, duke u përqendruar më shumë tek miqtë dhe familja, sesa tek artikujt që shpërndahen.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kompania e madhe e teknologjisë, Samsung, po përgatitet që në vitin 2019 të sjellë në treg smartfonin e saj më të ri, Galaxy S10.

Pavarësisht se mban një profil publik në Instagram, gjithëkush mund të ketë ndonjë followers që nuk do donte ta ndiqte për arsye nga më t

Aplikacioni WhatsApp nga dita në ditë sjell risi të reja për përdoruesit për të lehtësuar punën e tyre.

Mund të bëhet shumë shpejt e detyrueshme, një pajisje e cila aplikohet në ndenjësen e fëmijëve në makinë, në mënyrë që të evitohen tragje

   Përdoruesit e rrjetit social, Instagram në të gjithë botën kanë pasur vështirësi në postimin e fotove dhe videove mbrëmjen e sotme.

Të pasurit një iPhone është mënyra më e mirë për të përcaktuar nëse dikush është i pasur ose jo.

Rrjeti social “Facebook” është duke bërë disa testime për të shtuar një opsion të ri në aplikacionin që përdoret në smartphone.

   Wikipedia në Itali ka bllokuar lexuesit nga faqja e saj, në shenjë proteste për një ligj të Bashkimit Evropian rreth të drejtave të au

   Përdoruesit e Instagramit tashmë mund të shtojnë muzikë në “Story”-t e tyre, duke bashkuar fotot ose videot me këngët e preferuara.

Po, bateritë e telefonave tanë celularë nuk janë të mira sepse mezi zgjasin një ditë.