Instagram lançon së shpejti filtrin e komenteve ngacmuese

Postuar: 03/05/2018 - 17:16

Instagram tani do të filtrojë automatikisht komentet e bullizmit, ky njoftim është bërë në konferencën F8. Kompania po përmirëson filtrin fyes të komenteve. Kjo është një përpjekje e madhe nga Instagram për të hequr qafe komentet negative dhe do të ndihmojë në pastrimin e platformës.

Në shtator 2016, kompania lejoi përdoruesit të krijonin filtra për bllokimin e përmbajtjes, që përmbante fjalë të caktuara. Vitin e kaluar, Instagram lëshoi ​​një tjetër veçori për të bllokuar komentet fyese. Arsyeja për këtë funksion ishte mbrojtja e përdoruesve nga grupet e synuara.

Kjo veçori e re nga Instagram automatikisht do të filtrojë komentet që përmbajnë sulme mbi pamjen ose karakterin e një personi. Ajo gjithashtu do të nxjerrë në pah dhe do të filtrojë ato komente që kërcënojnë mirëqenien ose shëndetin e një personi, njofton PCWorld Albanian.

CEO i Instagram tha në një post:

Kjo përfshin çdo gjë që ka për qëllim të ngacmojë ose shqetësojë njerëzit në komunitetin tonë. Kjo do të sigurojë që Instagram të mbetet një vend gjithëpërfshirës dhe mbështetës për të gjitha zërat.

Në thelb, ky filtër u prezantua vitin e kaluar me qëllim përqendrimin në komentet toksike, por po përditësohet sot. Përdoruesit mund ta çaktivizojnë këtë filtër të ri nëse duan të shohin komentet e pakonfiguruara në faqet e tyre.

Ky funksion i ri i komenteve kundër dhunës është duke filluar në gjuhën angleze, por në të ardhmen, Instagram do ta ofrojë atë edhe në gjuhë të tjera.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pavarësisht se mban një profil publik në Instagram, gjithëkush mund të ketë ndonjë followers që nuk do donte ta ndiqte për arsye nga më t

Aplikacioni WhatsApp nga dita në ditë sjell risi të reja për përdoruesit për të lehtësuar punën e tyre.

Mund të bëhet shumë shpejt e detyrueshme, një pajisje e cila aplikohet në ndenjësen e fëmijëve në makinë, në mënyrë që të evitohen tragje

   Përdoruesit e rrjetit social, Instagram në të gjithë botën kanë pasur vështirësi në postimin e fotove dhe videove mbrëmjen e sotme.

Të pasurit një iPhone është mënyra më e mirë për të përcaktuar nëse dikush është i pasur ose jo.

Rrjeti social “Facebook” është duke bërë disa testime për të shtuar një opsion të ri në aplikacionin që përdoret në smartphone.

   Wikipedia në Itali ka bllokuar lexuesit nga faqja e saj, në shenjë proteste për një ligj të Bashkimit Evropian rreth të drejtave të au

   Përdoruesit e Instagramit tashmë mund të shtojnë muzikë në “Story”-t e tyre, duke bashkuar fotot ose videot me këngët e preferuara.

Po, bateritë e telefonave tanë celularë nuk janë të mira sepse mezi zgjasin një ditë.

   Lëvizja “koha e mirëshpenzuar” që është duke gjithëpërfshirë teknologjinë mund të vijë në Facebook.