Kujdes! Ja çfarë mund t'iu shkaktojë shpërthimin e baterisë së celularit

Postuar: 22/12/2017 - 18:15

   Ekspertët kibernetikë japin alarmin për përhapjen në masë të viruseve që shfrytëzojnë kompjuterët dhe smartfonët për të gjeneruar monedha virtuale.

Firma e njohur e antiviruseve “Kaspersky” paralajmëron se hakerët kanë përhapur një aplikacion që përdor fshehurazi smartfonët për të gjeneruar monedha virtuale. Ekspertët thonë se aplikacione të tilla mund të shkaktojnë shpërthimin në flakë të celularëve. Ata shpjegojnë se këto aplikacione shfrytëzojnë fshehurazi kapacitetin e pajisjeve elektronike të lidhura me internetin, duke bërë që bateritë të nxehen nga mbingarkesa dhe të shpërthejnë.

Në një blog të kompanisë “Kaspersky” thuhet se një prej këtyre aplikacioneve quhet “Loapi”. Në një provë të kryer, instalimi i këtij programi shkaktoi shpërthimin e celularit. Për këtë rrezik, policia spanjolle u bëri thirrje përmes Twitterit, përdoruesve të celularëve të bëjnë kujdes.

Ekspertët këshillojnë përdoruesit e celularëve që të mos instalojnë programe të dyshimta që sugjerohen nga reklama në faqe të zakonshme. Sipas tyre, aplikacione të sigurta gjenden vetëm në Playstore për celularët android dhe Applestore për iPhone.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Aplikacioni WhatsApp nga dita në ditë sjell risi të reja për përdoruesit për të lehtësuar punën e tyre.

Mund të bëhet shumë shpejt e detyrueshme, një pajisje e cila aplikohet në ndenjësen e fëmijëve në makinë, në mënyrë që të evitohen tragje

   Përdoruesit e rrjetit social, Instagram në të gjithë botën kanë pasur vështirësi në postimin e fotove dhe videove mbrëmjen e sotme.

Të pasurit një iPhone është mënyra më e mirë për të përcaktuar nëse dikush është i pasur ose jo.

Rrjeti social “Facebook” është duke bërë disa testime për të shtuar një opsion të ri në aplikacionin që përdoret në smartphone.

   Wikipedia në Itali ka bllokuar lexuesit nga faqja e saj, në shenjë proteste për një ligj të Bashkimit Evropian rreth të drejtave të au

   Përdoruesit e Instagramit tashmë mund të shtojnë muzikë në “Story”-t e tyre, duke bashkuar fotot ose videot me këngët e preferuara.

Po, bateritë e telefonave tanë celularë nuk janë të mira sepse mezi zgjasin një ditë.

   Lëvizja “koha e mirëshpenzuar” që është duke gjithëpërfshirë teknologjinë mund të vijë në Facebook.

Shkencëtarët kanë zbuluar aksidentalisht një bateri telefoni që zgjat dy herë më shumë se ato aktuale.