Merr formë raketa që do dërgojë njerëz në Mars

Postuar: 20/01/2018 - 11:58

   Udhëtimi në hapësirë është një ëndërr e lashtë e njerëzimit, e kthyer në realitet vite më parë, por kostot e mëdha kanë bërë që për shumicën e njerëzve ajo vijon të jetë një ëndërr.

E NASA po punon që të dërgojë në të ardhmen sa më tepër njerëz, si në hënë ashtu edhe në Mars. E drejt këtij qëllimi NASA bën me dije se ka rezultuar i suksesshëm testi i nxehtësisë në makinerinë që pritet të dërgojë njerëz në Mars në vitin 2030.

Një “asimilues shoku”, i printuar me teknologjinë 3D, i përcaktuar për ta bërë sa më komod udhëtimin e astronautëve është testuar në një event prej 365 sekondash. E kjo pjesë tashmë do t’i instalohet motorit RS-25 që do të jetë edhe raketa më e fuqishme e ndërtuar ndonjëherë në planet.

Raketa, e cila pritet të vihet në fluturim në vitin 2019, do të dërgojë njerëz në anijen kozmike Orion dhe do të aktivizojë edhe misionet për në hënë edhe Mars.

Brenda vitit të ardhshëm, inxhinierët planifikojnë që t’i shtojnë pjesën e printuar në 3D motorit RS-25 për të zvogëluar humbjet dhe kostot në Sistemin e Lëshimit në Hapësirë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Microsoft po blen startupin Semantic Machines në një përpjekje për të bërë bots dhe asistentët inteligjentë si Cortana të duken dhe përgj

Pak ditë më parë, Instagram-i solli një tjetër risi në opsionet e fotove dhe videove. Emoji Slider Sticker ësht

Tesla ka zhvilluar projektin e fundit të baterive në shkallë të gjerë që lidhet me stabilizimin e sistemit elektro-energjitik. 

   Në tremujorin e parë të 2018, rrjeti social Facebook ka fshirë 583 milionë profile false dhe 837 milionë përmbajtje spam.

Apple ka filluar të heqë aplikacionet nga App Store që shkelin politikat e kompanisë duke ndarë të dhënat e vendndodhjes me palët e treta

   Mercedesi ka nxjerrë në treg makinën e re Mercedes-AMG GT Coupe 63 S 4Matic Edition 1, një mjet sportiv shumë i veçantë.

   Kompania gjermane e makinave BMW po tërheq nga tregu në Britaninë e Madhe plot 312 mijë automjete, BMW Seria 1, Seria 3, Z4 dhe modele

"Facebook" tha se do t’i bllokojë reklamat për referendumin e ardhshëm të Irlandës mbi abortin, të cilat nuk e kanë origjinën nga reklamu

"Twitter" ka paralajmëruar 330 milionë përdorues të tij për të ndryshuar fjalëkalimet e tyre pasi është vënë re një keqfunksionim në disa