Merr formë raketa që do dërgojë njerëz në Mars

Postuar: 20/01/2018 - 11:58

   Udhëtimi në hapësirë është një ëndërr e lashtë e njerëzimit, e kthyer në realitet vite më parë, por kostot e mëdha kanë bërë që për shumicën e njerëzve ajo vijon të jetë një ëndërr.

E NASA po punon që të dërgojë në të ardhmen sa më tepër njerëz, si në hënë ashtu edhe në Mars. E drejt këtij qëllimi NASA bën me dije se ka rezultuar i suksesshëm testi i nxehtësisë në makinerinë që pritet të dërgojë njerëz në Mars në vitin 2030.

Një “asimilues shoku”, i printuar me teknologjinë 3D, i përcaktuar për ta bërë sa më komod udhëtimin e astronautëve është testuar në një event prej 365 sekondash. E kjo pjesë tashmë do t’i instalohet motorit RS-25 që do të jetë edhe raketa më e fuqishme e ndërtuar ndonjëherë në planet.

Raketa, e cila pritet të vihet në fluturim në vitin 2019, do të dërgojë njerëz në anijen kozmike Orion dhe do të aktivizojë edhe misionet për në hënë edhe Mars.

Brenda vitit të ardhshëm, inxhinierët planifikojnë që t’i shtojnë pjesën e printuar në 3D motorit RS-25 për të zvogëluar humbjet dhe kostot në Sistemin e Lëshimit në Hapësirë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   “WhatsApp”, aplikacioni më i përdorshëm nga të gjithë ne së fundmi ka bërë një marrëveshjetë rëndësishme me “Google” për të krijuar nj

   Google përditësoi uebsajtin e ndihmës për funksionin e “Historikut të Vendodhjes” duke pranuar faktin se kompania gjurmon vendndodhjen

   Nëse dëshironi të rrisni jetëgjatësinë e baterisë së celularit tuaj, atëherë ky artikull është për ju. Është absolutisht normale që po

   Vdekja e një personi të dashur ka qenë gjithnjë një moment i vështirë, por me rritjen e internetit dhe platformave të mediave sociale,

   Duke filluar nga dita e sotme, përdoruesit mund të dërgojnë aketa drejtpërdrejtë në mesazhe direkte në Instagram.

   Mediat amerikane kanë shkruar se kompania Facebook ka kërkuar nga bankat informacione për transaksionet financiare të përdoruesve të k

   Rrjeti social Facebook ka hasur probleme para disa minutash dhe ka rënë.

Të fitosh me WhatsApp është një nga premtimet e Mark Zuckerberg që kur Facebook fitoi platformën e mesazheve në 2014-n.

Huawei është prodhuesi i dytë më i madh i smartfonëve në botë sipas raporteve të reja të IDC dhe Canaly.

   Grupi informatik amerikan “Apple” u rrit me më shumë se 5% sot në “Wall Street” pas rezultateve të gjykuara të qëndrueshme një ditë më