Microsoft blen kompaninë e inteligjencës artificiale

Postuar: 22/05/2018 - 11:18

Microsoft po blen startupin Semantic Machines në një përpjekje për të bërë bots dhe asistentët inteligjentë si Cortana të duken dhe përgjigjen më shumë si njerëzit. E themeluar në vitin 2014, Semantic Machines përdorin konceptin e machine learning për t’i bërë botet të reagojnë në mënyrë më të natyrshme ndaj pyetjeve.

Semantic Machines udhëhiqet nga profesori i UC Berkeley, Dan Klein dhe ish-shkencëtari i njohur i Apple, Larry Gillick. Të dy janë konsideruar pionierë në inteligjencën artificiale.

Blerja nga Microsoft do të rrisë kërkesat për asistentin digjital Cortana, si dhe Azure Bot Service që përdoret nga 300,000 zhvillues. Microsoft ka përdorur tashmë një zë njerëzor për asistentin e saj Cortana.

Prodhuesi i softuerit bashkëpunoi ngushtë me zhvilluesit e programit Halo 343 Industries në elementët visual dhe aktoren zanore Jen Taylor për zërin e Cortana në vitin 2014. "Me blerjen e Semantic Machines, ne do të krijojmë një qendër të përsosur të IA në Berkeley për të nxitur mposhtjen e kufijve të asaj që është e mundur në ndërfaqet gjuhësore", shpjegon David Ku, shef i teknologjisë së Microsoft AI & Research.

Google po punon gjithashtu në IA të ngjashëm me njeriun. Gjigandi i kërkimit shfaqi punën e tij të Google Duplex këtë muaj, gjë që i lejon Asistentit Google të thërrasë biznese dhe të rezervojë takime për parukeri ose restorante në emër të përdoruesve të Google.

Demonstrimi i Google hapi një numër shqetësimesh lidhur me çështjet e etikës. Microsoft ka patur tashmë problemin e vet të diskutueshëm me inteligjencën artificiale në sajë të botit të saj racist Tay Twitter, kështu që do të tregojë shumë kujdes me gjithçka që zhvillon nga blerja e Semantic Machines.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Duke filluar nga dita e sotme, përdoruesit mund të dërgojnë aketa drejtpërdrejtë në mesazhe direkte në Instagram.

   Mediat amerikane kanë shkruar se kompania Facebook ka kërkuar nga bankat informacione për transaksionet financiare të përdoruesve të k

   Rrjeti social Facebook ka hasur probleme para disa minutash dhe ka rënë.

Të fitosh me WhatsApp është një nga premtimet e Mark Zuckerberg që kur Facebook fitoi platformën e mesazheve në 2014-n.

Huawei është prodhuesi i dytë më i madh i smartfonëve në botë sipas raporteve të reja të IDC dhe Canaly.

   Grupi informatik amerikan “Apple” u rrit me më shumë se 5% sot në “Wall Street” pas rezultateve të gjykuara të qëndrueshme një ditë më

WhatsApp njoftoi në maj se do të fuste thirrjet në grup audio dhe video gjatë këtij viti dhe nga sot ky funksion është i përdorueshëm në

Kompania "Samsung" po vjen me një ndryshim të rëndësishëm sa i takon telefonave çka pritet të zgjerojë tregjet e shitjeve, drejt automobi

   Facebook ka kaluar ditën e tij më të keqe në histori.

Samsung po planifikon që të nxjerrë në treg një karikues 2 në 1, për celularët e tij dhe Galaxy Watch.