Përdorimi i mediave sociale po shkatërron gjumin tuaj

Postuar: 25/01/2018 - 12:36

Ne të gjithë e dimë se përdorimi i celularit në shtratit është një ide e keqe, por tani ka prova që përdorimi i tij gjatë gjithë ditës mund të ndikojë në gjumin tuaj.

Cili nuk është një lajm i mirë për ... çdokush, me të vërtetë.

Një studim - i botuar në Acta Paediatrica - shqyrtoi të dhënat nga 5,242 nxënës kanadezë të moshave 11 deri në 20 vjeç, të cilët po merrnin pjesë në Studimin e Përdorimit dhe Shëndetit të Studentëve të Ontario.

Studiuesit kanë matur kohëzgjatjen e gjumit të të anketuarve kundrejt intervaleve të rekomanduara prej 9 - 11 orë në natë për moshën 11-13 vjeç, 8 - 10 orë për moshën 14-17 vjeç dhe7 - 9  orë në natë për ata të moshës 18 vjeç e lart.

Dhe rezultatet nuk ishin të këndshme për ata që përdorin mediat sociale (ato përfshijnë WhatsApp, Facebook dhe Snapchat) për vetëm një orë në ditë ndikojnë shumë në gjumin e fëmijëve.

Vetëm 36.4% e nxënësve takuan ose tejkaluan kohëzgjatjen e rekomanduar të gjumit, përkatësisht 63.6% flinin më pak se sa duhet.

Pothuajse tre të katërtat (73.4%) e  studentëve të anketuar thanë se përdorin mediat sociale për të paktën një orë në ditë dhe ata që e përdorin atë për më shumë kohë kanë vuajtur pasojat për të pasur një pushim të mirë gjatë natës.

"Ndikimi që mediat sociale mund të kenë në modelet e gjumit është një temë me interes të madh duke pasur parasysh efektet e njohura negative të privimit të gjumit në shëndet", thotë autori i lartë Dr. Jean-Philippe Chaput, i Spitalit të Fëmijëve të Institutit Kërkimor Lindor të Ontario.

 'Pajisjet elektronike të ekranit janë të përhapura në shoqërinë e sotme dhe ne po fillojmë të kuptojmë rreziqet dhe përfitimet e tyre.'

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Lufta e inxhinierëve për të arritur shpejtësinë maksimale në automjete vazhdon dhe Hennessey Venom F5 do të pajiset me 2 turbo të tjer

Një lloj i ri malware-ve (lloj virusi) në sistemin operativ Android mund të identifikojë të dhënat e përdoruesve të Facebook dhe pastaj t

Aplikacioni i mesazheve WhatsApp, në nëntor të vitit të shkuar më në fund i dha mundësinë të gjithë përdoruesve që të fshinin mesazhe të

Të rinjtë po kalojnë më pak kohë nëpër rrjetet sociale.

   Makina e parë e vërtetë fluturuese në historinë e njerëzimit është prezantuar në Sallonin e Gjenevës.

Këtë të diel, gjiganti i teknologjisë Samsung, prezantoi në Barcelonë dyshen e shumëpritur Galaxy S9 dhe S9+.

Gjiganti i teknologjisë, Samsung, sapo ka prezantuar në Barcelonë dyshen e shumëpritur Galaxy S9 dhe S9+.

   Inxhinierët kinezë publikuan projektin për ndërtimin e një superavioni hipersonik, në gjendje që të përshkojë distancën nga Pekini në

Aloha dhe Fiona do të jenë dy folëset dhe dëgjueset e zgjuara. Kjo risi pritet të lançohet në korrik të 2018, shkruan Digi Times.

   Renault është makina e pestë që zbulohet në prag të startit të botërorit të Formula 1 për vititn 2018.