Ministrja e Financave: Ja sa persona kanë marrë pagesat nga paketa e parë

28/04/2020 - 22:39

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj tha se nga 60 mijë e 790 qytetarë të cilët janë aprovuar për paketën e parë,  deri në këto momente, 54 mijë prej tyre janë disbursuar, çka do të thotë se e kanë marrë tashmë pagën e luftës.

“Nga të gjithë personat e paketës së parë  vetëm 191 persona nuk janë proceduar ende. Nga 60 mijë e 790 të aprovuar, sot janë të disbursuar 54 mijë.  Diferenca mes të aprovuarve dhe të disbursuarve është në kufirin e një apo dy ditëve”, u shpreh Denaj.

E pyetur në studion e emisionit “Opinion” lidhur me raportet e masave shtrënguese dhe humbjeve financiare, Denaj tha:

“Mbyllja është rezultat i një pune të një grupi ekspertësh që kanë vlerësuar jo situatën ekonomike, por jetën e njerëzve. Megjithatë ekonomia është zgjeruar në qasjen ndaj hapjes dhe kjo nuk ka ardhur vetëm si rezultat i frikës së njerëzve, por dhe studimit që ka bërë grupi që kjo hapje graduale të mos krijojë një rikthim. Nuk ka sot asnjë vend në botë që të mos ketë patur një efekt ekonomik”, u shpreh Denaj duke thënë se pagesa e vendosur prej 26 mijë lekësh është vendosur mbi bazën e pagës minimale me synim përfshirjen e sa më shumë njerëzve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vitet e fundit ne kemi parë shumë kronika lajmesh, por edhe kemi dëshmuar me sytë tanë se si grupe emigrantësh sirianë futen në Shqipëri

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme përmes një njoftimi i ka vënë në dijeni qytetarët shqiptarë se, Mali i Zi që prej datës 1 qersh

Institucioni i Avokatit të Popullit ka nisur shqyrtimin e rastit të dhunimit të të riut rom nga policia bashkiake.

Në vendin tonë moti sot do të jetë i alternuar me kthjellime dhe vranësira duke sjellë mot kryesisht të kthjellët që herë pas here do të

Perspektiva për të rritur produktivitetin në trojet shqiptare është e pashpresë për arsye se Kosova dhe Shqipëria kanë numrin më të lartë

Zbulohen të tjera detaje nga vendimi i paligjshëm për shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar.

Shqipëria po shqyrton mundësinë që të legalizojë kultivimin e marijuanës mjekësore.

Reforma në drejtësi duhet të ecë përpara, hap pas hapi!

6 muaj nga tërmeti i 26 nëntorit, kryebashkiaku i Shijakut, Elton Arbana bën një bilanc të punës së bërë përgjatë këtyre muajve të vështi

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimit të Transportit Rrugor ka paralajmëruar autoshkollat që ushtrojnë aktivitetin e tyre se nëse nuk do t