Ministri i Drejtësisë në Kosovë: Dy strategjitë që kemi ndjekur për tërheqjen e qytetarëve në Siri

21/10/2019 - 22:23

Ministri i Drejtësisë në Kosovë Abelard Tahiri ka qenë në një lidhje direkte me emisionin “Open” të Eni Vasilit në Top Channel dhe ka folur për punën që ka bërë Kosova për të riatdhesuar qytetarët që kishin shkuar në Siri.

Deklarata:

Nga shtatori i vitit 2018 janë emëruar si shef i një Task Force. Kemi pasur rreth 400 qytetar në Siri dhe tani kanë mbetur mbi 100.

Kemi pas partneritet të ngushtë sidomos me SHBA dhe në anën tjetër inteligjenca ka vepruar mjaft mirë.

Ne qëllimin e kishim që këto viktima ti riatdhesojmë dhe ata që janë të dyshuar do të dalin para drejtësisë.

Vasili: Domethënë Shqipëria nuk po e bën këtë gjë?

Në europë ka qenë një debat shumë i ashpër në rast se do ti kthejmë apo jo.

Ne këtë operacion e kemi mbajtur shumë të fshehtë dhe askush nuk e ka ditur se çfarë do të bëhej me këta persona.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Inspektori i Lartë i Drejtësisë Artur Metani ka reaguar pas ngjarjes së rëndë të ndodhur në burgun 313 ku një 43-vjeçar nga Kukësi i arre

Historia dramatike e një punëtori të ri shqiptar që punonte në të zezë dhe tashmë ka mbetur në karrige me rrota pasi fluturoi nga pesë me

Kryeministri Rama ka qenë në Durrës pasditen e sotme, për të inspektuar një pallat të dëmtuar nga tërmeti.

Banorët e një kompleksi pallatesh me 264 apartamente banimi, te ish-URT në Durrës, i janë drejtuar kryeministrit Edi Rama me shpresën se

Kompania britanike e taksive, ku punonte shqiptari Klement Çupi, i cili humbi jetën në tërmetin e frikshëm të 26 nëntorit 2019, ka vendos

Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e organizuar ka rikonfirmuar sot masat e sigurisë për 6 personat e akuzu

Pas kapjes së mbetjeve të rrezikshme në një traget në Vlorë, ka reaguar ministri i Mjedisit dhe Turizmit, Blendi Klosi.

Zbardhet dëshmia e 21-vjeçares, e cila një ditë më parë u arrestua nga Policia e Durrësit pasi u kap me 13.5 gr. kokainë.

Bashkia e Durrësit ka reaguar lidhur me protestën e banorëve të një pallati në lagjen nr.5 të qytetit bregdetar.

Banorët e pallatit të ndërtuar nga "Ndregjoni" nuk i ka bindur as shpjegimi i kompanisë dhe as ai i bashkisë, ndaj kanë dale sërish në pr