Policia kufitare e Kosovës përgënjeshtron Kurtin: Karantinim për qytetarët që hyjnë në Kosovë nëse s'kanë tamponin 4 ditët e fundit

02/06/2020 - 15:42

Të gjithë personat, përfshirë edhe ata shqiptarë që do të hyjnë në Kosovë do të vetëizolohen për 7 ditë nëse ata nuk kanë bërë tamponin 4 ditët e fundit.

Kjo është bërë e ditur nga Qendra Kombëtare për Menaxhimin e Kufirit në Kosovë, por që bie në kundërshtim me deklaratën e kryeministrit në detyrë, Albin Kurti, i cili një ditë më parë tha se karantinimi për 7 ditë nuk është i vërtetë.

Sipas Qendrës së Menaxhimit Kufitar në Kosovë, në rastin kur nuk kanë test, ata nënshkruajnë deklaratën për vet-izolim për 7 ditë dhe kur ekipi mjekësor vlerëson se ata që kanë simptoma të COVID-19, i japin udhëzimet e tyre se si të veprojnë.

Për të hyrë në Kosovë, shtetasit e huaj që nuk kanë test të COVID-19 duhet të kenë dëshmi të ligjshme për vendqëndrimin e tyre në Kosovë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Beton, mungesë gjelbërimi, derdhje e ujërave të zeza në det dhe papastërti përgjatë bregut të detit.

Është rihapur procesi i aplikimit për qytetarët e Durrësit, banesat e të cilëve janë të dëmtuar nga tërmeti, por që në muajin shkurt e pa

Gazetari i njohur sportiv Bujar Qesja ka shkruar një status prekës për ndarjen nga jeta të inxhinierit durrsak Ilir Hoxha, i cili humbi b

Të mërkurën, qeveria shqiptare miratoi shumën prej rreth 2.1 miliardë lekë që do të shkojë për grantet e rikonstruksionit të banesave me

Ka nisur dhënia e granteve për rikonstruksionin dhe riparimin e banesave individuale në Bashkinë Durrës, të dëmtuara nga tërmeti i 26 nën

Mungesa e ndriçimit publik në rrugët e qytetit të Durrësit është kthyer në nxitës të ngacmimeve seksuale dhe grabitjeve.

4 viktima dhe 93 raste të reja. Ky është bilanci i 24 orëve të fundit nga COVID-19 në Shqipëri.

  • Interpol Tirana, Interpol Roma dhe Interpol Parisi finalizuan dy operacione ekstradimi. Ekstradohet nga Italia një 39-vjeçar

Moti gjatë ditës së shtunë, 11 korrik, parashikohet të jetë i kthjellët në pjesën e parë të ditës, ndërkohë që në pjesën e dytë të saj, d