Dr. Adrian Anastasi: Zbulimet arkeologjike në liqenin e Pogradecit tashmë nën kujdesin e UNESCO-s

09/07/2019 - 13:55

Shpallja e pjesës shqiptare të liqenit të Ohrit si pasuri e UNESCO-s do të mundësojë vijimin e kërkimeve dhe gërmimeve arkeologjike në pjesën nënujore, sipas standardeve të këtij organizmi ndërkombëtar. 

Arkeologu nënujor Adrian Anastasi tha se restaurimi dhe muzealizimi i objekteve dhe banesave palafite, tashmë të zbuluara nën ujë, do të kenë të njëjtat standarte.

Arkeologu durrsak, që drejton prej vitesh kërkimet në liqenet e Ohrit dhe Prespës, tha se zbulimet e deritanishme në liqenin e Ohrit kanë nxjerrë në dritë tre vendbanime të mëdha prehistorike, me moshë deri 6-mijëvjeçare. Dy prej tyre i përkasin periudhës neolitike dhe një tjetër periudhës së bronzit.

“Lajmin e mirë e mora gjatë një takimi pune me prof. dr. Albert Hafner, drejtor i Institutit të Arkeologjisë në Universitetin e Bernës dhe anëtar i Komitetit Nderkombëtar të Trashëgimisë Kulturore Nënujore i ICOMOS. Prof. Hafner me kolegët e tij arritën të përfshijnë në mbrojtje nga UNESCO të gjitha sitet e palafiteve në liqenet alpine të Zvicrës, rreth 56 të tillë.

“Të njejtën gjendje kam patur edhe unë ditën e vendimit pozitiv nga UNESCO për vendin tim”, më tha prof. Hafner-shtoi dr. Adrian Anastasi.

Dr. Adrian Anastasi shton se turistët në të ardhmen do të vizitojnë site të cilat i përkasin trashëgimisë kulturore botërore, pjesë e UNESCO-s. Shqipëria do të jetë realisht kontribuese në botë, me kulturën e saj të zbulimeve arkeologjike nënujore.

Dokumentacioni i zbulimeve në liqenin e Pogradecit ka shërbyer për plotësimin e dosjes që përgatiti Ministria e Kulturës, Instituti i Arkeologjisë dhe organizma të tjerë institucionalë.

Sipas dr. Anastasit, vënia nën kujdesin e UNESCO-s do t'i shërbejë edhe tërheqjes së fondeve për kërkime shkencore dhe për laboratore.

Gëzim Kabashi

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një super-operacion droge mes Italisë dhe Shqipërisë është finalizuar me sukses këtë mëngjes.

Finalizohet operacioni policor antidrogë i koduar “Bradasheshi”, sekuestrohen 50 doza kokainë, aparate celular, një automjet dhe një shum

Policia Kufitare e Shqipërisë, Malit të Zi dhe Kosovës kanë zhvilluar një trajnim në Plavë për rritjen e nivelit të kapaciteteve të Polic

Temperatura relativisht të larta dhe kthjellime mbizotërojnë në të gjithë Shqipërinë deri në orët e pasdites, kur në verilindje dhe jugli

Një incident ndodhi me një vajzë sot në plazhin e Durrësit, e cila pasi kishte humbur ndjenjat, ishte rrëzuar në tokë duke u përplasur me

-Fjala në varrimin e kësaj gruaje fisnike dhe me karakter të jashtëzakonshëm

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, ishte sot në terren, në kuadër të zbatimit të masave të Planit Operacional në luftën ku

Mëngjesin e sotëm, si çdo ditë, në portin e Durrësit kanë mbërritur dy tragetet e linjës Bari-Durrës.