Rivendoset xhami i ri i pusit antik te sheshi "Liria", por mungon ndriçimi (VIDEO)

11/11/2019 - 15:02

Rivendoset kapaku i ri prej xhami në pusin shekullor te sheshi “Liria” në Durrës. Kapaku i ri është vendosur nga punonjësit e bashkisë, pas plasaritjeve që pësoi xhami i mëparshëm, çka përbënte rrezik edhe për qytetarët që kalojnë aty apo edhe turistët që ndalen për ta vizituar.

Ditët e fundit perimetri i pusit ishte rrethuar me disa llamarina në mënyrë që të shamngej ndonjë incident i mundshëm me kalimtarët e rastit, që rrezikonin të binin brenda pusit nëse kapaku do të fundosej.

Për këtë u mbulua me një shtresë të re xhami të blinduar, ndërsa “DurrësLajm” konstaton se këtë radhë mungon ndriçimi elektrik, i cili e bënte më tërheqës pusin si natën edhe ditën për vizitorët vendas dhe të huaj.

(Foto: Si ishte pusi me ndriçim)

Ky pus i pozicionuar në zemër të Durrësit, dhe që mban vlera të veçanta arkeologjike, u zbulua në nëntor të vitit 2014 gjatë punimeve që u kryen asokohe për rehabilitimin e sheshit “Liria”.

Venndodhja e pusit në raport me godinën e Bashkisë është rreth 14 metra distancë dhe diametri i grykës së tij është 80 cm. Nga ana e specialistëve është vërejtur se pusi është ndërtuar me materiale të ndryshme si, guri, tulla, qeramike të ngjashme me materialet e zbuluara në zonën përreth.

S.L.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Qarku i Durrësit është qarku i tretë më i madh në Shqipëri pas Tiranës dhe Fierit ku jeton 10,1 % e popullsisë.

Disa ditë më parë në vizitën tek familja Lala, një ndër të prekurat më rëndë prej tërmetit, kryeministri Rama iu hakërrye kryebashkiakut

Presidenti francez, Emmanuel Macron, tha të mërkurën, pas takimit të NATO-s në Londër: “Ne kemi nevojë për një konferencë solidariteti pë

Kompania “Ventouris Ferries” vjen me një ofertë mjaft të favorshme për udhëtarët për periudhën 15 korrik-3 shtator 2020.

Më 5 dhjetor 2019, komanda e Forcës Detare në Plepa njoftoi se në kuadër të emergjencës civile të shkaktuar pas tërmetit, në Shqipëri mbë

Kryeministri Edi Rama ishte sërish në Durrës mbrëmjen e sotme duke inspektuar disa nga objektet ku janë realizuar shembjet dhe po tërhiqe

Zv/ministrja Rovena Voda ka dalë mbrëmjen e sotme me një tjetër deklaratë për shtyp, për dëmet e shkaktuara nga tërmeti i 26 nëntorit.

Forcat xheniere të FA në bashkëpunim me IKMT kanë vijuar edhe këtë të enjte punën për shembjen e ndërtesave të shkatërruara nga tërmeti t

Kryeministri Edi Rama ka pritur ditën e sotme në zyrën e tij inxhinieren e njohur Luljeta Bozo, teksa i ka kërkuar që të bëhet pjesë e ek

Dëmet e tërmetit të 26 nëntorit shkatërruan me mijëra banesa në vendin tonë.