Rivendoset xhami i ri i pusit antik te sheshi "Liria", por mungon ndriçimi (VIDEO)

11/11/2019 - 15:02

Rivendoset kapaku i ri prej xhami në pusin shekullor te sheshi “Liria” në Durrës. Kapaku i ri është vendosur nga punonjësit e bashkisë, pas plasaritjeve që pësoi xhami i mëparshëm, çka përbënte rrezik edhe për qytetarët që kalojnë aty apo edhe turistët që ndalen për ta vizituar.

Ditët e fundit perimetri i pusit ishte rrethuar me disa llamarina në mënyrë që të shamngej ndonjë incident i mundshëm me kalimtarët e rastit, që rrezikonin të binin brenda pusit nëse kapaku do të fundosej.

Për këtë u mbulua me një shtresë të re xhami të blinduar, ndërsa “DurrësLajm” konstaton se këtë radhë mungon ndriçimi elektrik, i cili e bënte më tërheqës pusin si natën edhe ditën për vizitorët vendas dhe të huaj.

(Foto: Si ishte pusi me ndriçim)

Ky pus i pozicionuar në zemër të Durrësit, dhe që mban vlera të veçanta arkeologjike, u zbulua në nëntor të vitit 2014 gjatë punimeve që u kryen asokohe për rehabilitimin e sheshit “Liria”.

Venndodhja e pusit në raport me godinën e Bashkisë është rreth 14 metra distancë dhe diametri i grykës së tij është 80 cm. Nga ana e specialistëve është vërejtur se pusi është ndërtuar me materiale të ndryshme si, guri, tulla, qeramike të ngjashme me materialet e zbuluara në zonën përreth.

S.L.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Situatë dramatike me mbeturinat urbane në zonën e ish-Kënetës, më saktësisht në rrugën “Gjelbërimi”.

Këshilli Bashkiak i Durrësit ka zhvilluar një mbledhje të jashtëzakonshme me mjete të komunikimit elektronik ku janë miratuar dy vendime

Prezenca e OSBE-së rrëzon projektin e opozitës parlamentare për ndryshim të Kushtetutës, ku kërkohet rishikimi i sistemin zgjedhor në ven

Gjatë muajve të pandemisë Covid-19, porti i Durrësit nuk e ka ndalur punën për asnjë moment, por efektet e krizës janë ndjerë, në sektorë

Temperaturat e larta dhe era e fortë në zonën e plazhit duket se kanë favorizuar një vatër zjarri pranë rrethrrotullimit tek Ura e Dajlan

Pas lajmit të dhënë nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, se do të rritet numri i testeve të koronavirusit në vend ka reaguar

Këshilli Bashkiak Durrës do të miratojë pasditen e sotme një listë me 7 pallate 5-katëshe në rajonet nr.4 dhe nr.5, për të cilat Institut

Meteorologia Adiola Bami nga Meteoalb, duke folur në lidhje me parashikimin e motit për këtë javë si dhe për muajin korrik, tha se duke n

Policia e Shtetit ofron shpërblim 10 mijë euro për këdo që jep informacion për vendndodhjen e Talo Çelës, i shumëkërkuar nga autoritetet

"DurrësLajm" po publikon listën e dytë me 1200 qytetarë me dëmtime DS1, DS2 dhe DS3 në banesën e tyre që do të përfitojn