Lokalet dalin nga karantina, klientët e parë në Durrës priten me rregulla strikte (VIDEO)

18/05/2020 - 14:38

Sot nisi hapja e bareve dhe restoranteve pas më shumë se dy muajve që qëndruan të mbyllur për shkak të pandemisë së Covid-19.

Por rihapja vjen me rregulla strikte, duke respektuar distancimin mes tavolinave vetëm në ambientet e hapura, dezinfektimit të vazhdueshëm të ambienteve, sigurimit të masave mbrojtëse për personelin, klientët etj.

Për të mësuar rreth mënyrës se si do të funksionojnë aktiviteti në lokal gjatë kohës së pandemisë dhe masave të marra, na tregon më shumë Arjona Kasemi, administratore e “Semës” në qendër të Durrësit.

Që në fillim klientët duhet të dezinfektojnë duart me higjienizues që ka mbi 60% alkool. Tavolinat janë vendosur 1 m largësi për klientët që janë në kurriz dhe 2 m largësi me klientët që janë përballë. Kemi vendosur sinjalistikat e nevojshme për mbajtjen e distancave 1,5 m larg nga njëri-tjetri si dhe nga personeli që shërben. Matet temperatura e personelit çdo ditë para se të hyjë në punë dhe nuk lejohet të punojnë nëse janë mbi 37.5 gradë, e nga ana tjetër lajëmrohen instancat përkatëse”, shpjegon Arjona Kasemi.

Hapja e këtyre lokaleve do të jetë vetëm për pjesën e jashtme të tyre, pasi pjesa e brendshme nuk do të lejohet të funksionojë, në të kundërt do të gjobiten.

Ndërsa me respektimin e distancave mes klientëve, ulet ndjeshëm dhe numri i tavolinave dhe karrigeve që do të shërbejnë për klientët. Kasemi pohon se te bar “Sema” nga sot janë vendosur vetëm një e treta e tavolinave që kishin përpara periudhës së pandemisë.

Po ashtu, me zgjatjen e fashës së orarit në zonat e kuqe deri në 21:00, zgjidhet dhe një nga problemet që pronarët e bareve dhe restoranteve ngritën se nuk mund të punonin deri në 17:30 në orarin zyrtar të punës, pasi nuk do të kishin mjaftueshëm klientë. Por pavarësisht kësaj, edhe në zonat e kuqe kërkesat janë për eliminimin e fashës kufizuese njësoj si në zonat e gjelbra.

S.L.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ekzekutimi i bosit të drogës Behar Sofia mëngjesin e sotëm në mes të Tiranës, në një zonë shumë të mbrojtur, për gazetarin Artan Hoxha ës

2 muaj më pas, më 25 prill, shqiptarët do t’u drejtohen kutive të votimit për të zgjedhur anëtarët e rinj të parlamentit dhe forcën polit

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 21 persona nga COVID-19, ndërsa janë konfirmuar 986 raste t

Është zhvilluar me mjete të komunikimit elektronik mbledhja e rradhës e këshillit bashkiak të Durrësit ku u miratuan disa vendime të rënd

Një ditë pasi Prokuroria e Tiranës dha pretencën për Griseldo Kusin, autorin e vrasjes duke kërkuar 21 vjet burgim, prindërit e Indrit Çe

Kryebashkiakja e Durrësit, Emiriana Sako ka inspektuar punimet në kopshtin "Met Hasa" i cili u dëmtua rëndë nga tërmeti.

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka shtyrë vendimin për gjyqtaren Enkelejda Hoxha.

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi ka shpërndarë në rrjetet e saj sociale një album me foto nga shkolla të ndryshme të v

Strukturat e Policisë Durrës, krahas përmbushjes së detyrave funksionale për parandalimin dhe goditjen e paligjshmërisë, kanë vijuar kont

Policia e Durrësit ka vënë në pranga dy persona dhe ka shpallur në kërkim një tjetër të cilët akuzohen për një ngjarje të ndodhur në viti