Cakaj: Negociatat fitore e merituar e historike e Shqipërisë

25/03/2020 - 14:57

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme, Gent Cakaj, deklaroi sot se vendimi i një dite më parë i  Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme të BE-së për hapjen e negociatave të Shqipërisë kurorëzoi arritjet e shumta të vendit tone dhe njëkohësisht pritet t’i jap një shtysë dhe një dinamikë të shtuar reformave të brendshme dhe transformimit të vendit.

DEKLARATA E CAKAJT

Vendimi i Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme të BE-së kurorëzoi dje arritjet e shumta të Shqipërisë dhe njëkohësisht pritet t’i jap një shtysë dhe një dinamikë të shtuar reformave të brendshme dhe transformimit të vendit.

Ky vendim, një arritje madhore, e fut Shqipërinë në një marrëdhenie të re me BE-në: atë të nisjes së rrugës për të arritur statusin final të anëtarit, në një të ardhme.

Edhe pse një proces i gjatë, është tepër i rëndësishëm, sepse me fillimin e bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, tashmë është krijuar një qasje e re, sa i përket marrëdhënies së BE-së me rajonin. Prandaj, në këto rrethana, është shumë e rëndësishme të thellohet marrëdhënia dhe të rritet ndërveprimi jo vetëm mes vendeve në rajon, por edhe në raport me Bashkimin Evropian.

Ne sot falënderojmë vendet anëtare, jo vetëm për dritën jeshile për fillimin e bisedimeve për anëtarësim, por edhe për faktin se kanë dhënë mesazhin e qartë, se në rast të reformave të prekshme, përparimi në rrugëtimin evropian është i mundur. Kjo vendimmarrje mbetet e rëndësisë historike për Shqipërinë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Konfirmohen edhe 3 raste të tjera me Covid-19 në Elbasan rezultojnë pozitive nëna 52 vjeçe dhe 2 vajzat përkatësisht 22 dhe 25 vjeçe.

Vetëm pak momente para lidhjes direkte për emisionin “Vizioni i Pasdites” këngëtari Gëzim Nika tregoi se përmes një video zbuloi humbjen

Shumë prej atyre gjyqtarëve që janë shkarkuar nga vettingu për mosjustifikim pasurie, apo lidhje me krimin shpresojnë në një vendim pro t

Një 28-vjeçar shqiptar ka vdekur në shtëpinë e tij në Itali, pak ditë pasi kishte dalë nga spitali, ku ishte kuruar për koronavirusin.

Në mbledhjen online të këshillit bashkiak Tiranë, zhvilluar ditën e sotme, kryebashkiaku Erion Veliaj, njoftoi se do të falen qiratë për

Krimet e Rënda, që kryen arrestimin e Klaudio Hoxhalliut, në datën 5 mars 2019 shpallën moskompetencë për të hetuar Hoxhalliun dhe Denis

Ditën e djeshme ka ardhur në vendin tonë një sasi kitesh testuese të dhuruar nga Fondacioni “Mammoth” dhe të zhvilluar nga kompania kinez

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës njofton se USAID po ndihmon Shqipërinë për furnizimin e laboratorëve me pajisje testimi, për

Në një njoftim për mediat, minstrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka bërë me dije listën e subjekteve që do të qëndrojnë të mbyllura

Deputetja e Partisë Socialiste për qarkun e Fierit, Antoneta Dhima ka njoftuar se djali i saj e ka fituar betejen me koronavirusin.