140 mijë tonë mallra tranzit nga porti i Durrësit për Kosovën gjatë 9 muajve

08/10/2019 - 13:31

Gjatë periudhës janar-shtator të këtij viti në dy nga Terminalet e portit të Durrësit janë përpunuar 140 mijë tonë mallra importi me drejtim për në Kosovë.

Nga të dhënat statistikore të Autoritetit Portual Durrës, mësohet se në Terminalin Perëndimor kanë mbërritur me anije 73,408 tonë mallra, të cilat pasi janë shkarkuar në kalata i janë drejtuar me automjete qyteteve të ndryshme të Kosovës.

67 mijë tonë mallra të tjerë nga importi janë përpunuar në kalatat e Terminalit Lindor për të vijuar më pas drejt Kosovës.

Gjatë këtyre 9 muajve në portin e Durrësit kanë mbërritur mallra të ndryshme tranzit për në Kosovë, si llamarinë, hekur, qymyr, pleh për bujqësinë, melaminë, etj.

Nga Sektori i Statistikave në APD, mësohet se shifrat nuk përfshijnë volumet e mallrave tranzit nga/drejt Kosovës me kontejnerë, si dhe me kamjonë apo trajlerë nga tragetet e linjave Durrës-Bari dhe Durrës-Ankona-Trieste e kthim.

Pas marrëveshjes mes dy qeverive, Doganat e Kosovës që nga fillimi i këtij viti kanë një zyrë doganore në portin e Durrësit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Policia e Shtetit arrestoi ditë më parë disa persona, të cilët akuzohen se kanë organizuar lojëra fati në mënyrë të paligjshme.

Në një reagim për mediat, Ministria e Shëndetësisë u ka bërë thirrje qytetarëve që të shmangin informacionet e rreme që në këto momente p

Një person në Shkodër i cili ishte arrestuar pasi po drejtonte makinën në gjendje të dehur ka tentuar që të largohet edhe nga komisariati

Paraditen e sotme në sheshin “Liria” të qytetit është zhvilluar aktiviteti “Një hap për Durrësin”. 

Naftëtarëve të Ballshit, të ciltë mbajtën sot një marshim në rrugët e qytetit lidhur me mungesën e rrogave të tyre, i janë bashkuar edhe

Gjykata e Tiranës pritet të japë sot masat e sigurisë për 33 nga 115 të arrestuarit në kuadër të operacionit "Fati i lojrave". 24 të tjer

Në një kohë kur një pjesë e konsiderushme e popullsisë në Shqipëri është mbërthyer nga frika për shkak të rritjes së numrit të të prekurv

Drejtuesja e departamentit të epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik Silva Bino ka dalë sot para mediave për të informuar për s

Starton maratona “Një hap për Durrësin”.