404 jahte nga vende të ndryshme të Europës në portin e Durrësit

30/09/2019 - 14:16

404 jahte të regjistruar në porte të ndryshme të Europës janë akostuar që nga fillimi i këtij viti në portin e Durrësit. Ndërkaq, gjatë gjithë vitit 2018 numri i jahteve që vizituan Durrësin arriti në 380 gjithsej.

Jahtet e madhësive të ndryshme dhe me flamuj të vendeve si; Britania e Madhe, Franca, Norvegjia, Islanda, Gjermania, Turqia, Malta, etj., janë vendosur kryesisht në kalatën 4 të portit, të cilën drejtoria e APD këtë vit e sistemoi enkas për anijet turistike.

Në port nuk kanë munguar edhe jahtet nga vende të ndryshme të pellgut të Adriatikut dhe Jonit, si Italia, Kroacia, Greqia, etj. Vetëm gjatë muajit shtator në portin më të madh të vendit kanë hyrë 57 jahte të cilat kanë qëndruar në Durrës në periudha nga 1-7 ditë.

Anijet turistike me gjatësi deri në 120 metra kanë marrë shërbimet portuale, ndërsa turistët dhe personeli kanë vizituar qytetin dhe qendrat muzeale dhe historike të tij.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Fëmijet e Qendrës së Shërbimeve Komunitare me aftësi ndryshe të shoqëruar nga prindërit e tyre vizituan një ditë më parë mjediset e Porti

Në aeroportin e Rinasit janë kthyer vullnetarisht 120 shtetas shqiptarë, azilkërkues në Francë, të cilët me këtë veprim kanë shmangur pen

Peter Zingraf, Ambasadori i Republikës Federale Gjermane në Tiranë, gjatë një interviste për Agjencinë Telegrafike Shqiptare u shpreh se

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj nga Kakavija deklaroi se misioni i FRONTEX në Shqipëri ka vijuar punën.

Moderatorja Ola Bruko është larguar nga drejtimi i emisionit "Shqiptarët për Shqiptarët" në News 24. 

Pas publikimit nga “Le Iene” të rastit të fëmijës shqiptar Alvin Berisha, që prej 5 vitesh gjendet në një kamp të burgosurish, në Siri ka

Për këtë të shtunë, MeteoAlb parashikon se mot kryesisht i kthjellët dhe vranësira të lehta do të mbizotërojnë gjatë pjesës së parë të di

Moshapja e bisedimeve më Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut ka sjellë edhe reagimin e Departamentit Amerikan të Shtetit.

Në institucionin e Presidentit të Republikës, në prani të përfaqësuesve të institucioneve të pavarura, ambasadorëve si dhe përfaqësuesve

"Zyra Vendore Arsimore Durres   Sot u finalizua me sukses procesi i votimit ne dy ambientet e ngritura ne Gjimnazin Leonik T