Ankohet biznesi: Porti i Durrësit me tarifa më të shtrenjta se Venecia (VIDEO)

Postuar: 24/01/2018 - 15:57

Shtrenjtimi i tarifave portuale dhe radhët e gjata që krijohen në port, kanë sjellë reagimin e subjekteve të biznesit që operojnë në Durrës.

Nardi Reso, një prej drejtuesve të kompanive të lundrimit që operojnë në linjën Durrës-Bari, në mbledhjen e këshillit konsultativ iu drejtua autoriteteve me kërkesa të qarta për të zgjidhur problemin që kanë të gjithë subjektet e biznesit me tarifat e portit dhe skanimin e mallit.

“Porti i Durrësit ka tarifat më të larta në rajon. Më shtrenjtë është të hysh në portin e Durrësit sesa në portin e Venecias. Çdo target për çdo hyrje paguan 3 mijë euro tarifë plus 1 mijë euro për rimorkiatorin, i cili është detyrim. Kemi një skaner persekutues. Pasagjerët nga Kosova e kanë braktisur portin e Durrësit, ata po lëvizin në rrugë tokësore nga Serbia. Nëse në skaner do të futen të gjithë kamionët, gjë që nuk ndodh në asnjë port tjetër të botës, biznesi e ka punën keq e më keq”, ishte apeli që dha Reso.      

Për kreun e APD-së Artjan Qirici, këto masa shtrënguese kanë ardhur si pasojë e luftës ndaj drogës. Ndërsa për shefen e komisariatit të policisë së portit të Durrësit, Lindita Nushi, ndërtimi i shesheve të reja dhe i një korridori nga APD, do të zgjidhë këtë problem. Zonja Nushi nuk u tërhoq nga vendimi që të gjithë kamionët të kalojnë në skaner pa asnjë dallim.  

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, pas referimit te Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, ka vendosur sekuestro mbi s

Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda shpalli të pafajshëm ish-drejtorin e Burgjeve, Artur Zoto, i akuzuar për abuzime me tenderët e ushqi

Punimet për ndërtimin e ujësjellësin e ri të Durrësit po shkojnë drejt fundit, ndërkohë që pas disa muajsh qyteti bregdetar do të ketë tr

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj në një deklaratë për mediat bëri me dije se janë shkarkuar 9 punonjës të administratës në Tiranë dhe

Pas fluturimit të parë ditën e shtunë me studentët e ekselencës, udhëtimi i radhës i "Air Albania", ka ndodhur ditën e sotme dhe të përgj

Gjykata e Krimeve të Rënda rrëzon kërkesën për lirim të Klevi Likës, një nga katër të arrestuarit për 3.4 mln eurot e sekuestruar në auto

150 nxënës të shkollës 9-vjeçare "Adem Sabli" në Borakaj të Shijakut, nuk kanë nisur ende vitin e ri shkollor.

Për pjesën e parë të ditës së sotme parashikohet mot i kthjellët, ndërsa pjesa e dytë e ditës do të vijojë me kthjellime dhe vranësira ka

   Ish-drejtori i ALUIZNI-t në Durrës, Flamur Gjuzi ka humbur një njeri të dashur.

   Një tërmet ka rënë mbrëmjen e sotme, në orën 21:04 në Gjirin e Lalzit.