APD: 1-8 shtator, nisen me tragete 29 mijë udhëtarë me 6,113 autovetura

11/09/2019 - 14:01

Afro 29 mijë udhëtarë me 6,113 autovetura janë larguar me tragete nga porti i Durrësit gjatë 8 ditëve të para të muajit shtator, por numri ditor i tyre këto ditë është më i ulët.

Ndërkaq, në Durrës kanë mbërritur me targete nga Bari, Ankona dhe Trieste afro 8 mijë udhëtarë të tjerë. Nga të dhënat operative ditore në APD, mësohet se të dielën e kaluar tragetet në dalje nga Durrësi janë shfrytëzuar nga 2,121 udhëtarë, një numër tre herë më i vogël se të dielën e parë të shtatorit, kur lundruan me tragete 6,072 dhe 1,372 autovetura gjithsej. 

Tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona janë nisur në kohë, falë bashkërendimit të punës së Autoritetit Portual me institucionet e Policisë së Kufirit dhe Migracionit si dhe Doganën e Durrësit. 

Vetëm gjatë muajit gusht, në pikun e fluksit të lëvizjes së turistëve të huaj si dhe të bashkatdhetarëve që kaluan pushimet pranë familjeve të tyre, porti i Durrësit u shfrytëzua nga 280 mijë udhëtarë me tragete.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Me buxhetin e shtetit financojmë bashkitë për ngritjen dhe zgjerimin e shërbimeve sociale për gratë, fëmijët në vështirësi, të moshuarit

Edhe pse nuk ka ende një njoftim zyrtare, faqja online e Gjykatës Kushtetuese ka hequr emrin e Besnik Muçit si anëtar.

Autoriteti Portual Durrës ka zhvilluar një konferencë këtë të premte, teksa është prezantuar studimi që propozon implementimin e një plat

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra gjyqtarin e Apelit në Durrës, Arben Vrioni për shkak të mosjustifikimit të një

Një 32-vjeçare është arrestuar mëngjesin e djeshëm nga Policia e Tiranës e dyshuar si pjesë e grupit kriminal “Bajri”.

Disa nxënës të një shkolle në Golem kanë shfaqur shenja helmimi.

Besnik Muçi i është drejtuar sot me një shkresë Gjykatës Kushtetuese, përmes së cilës i kërkon të shprehet për mandatin e tij si anëtar i

Është mbledhur këtë të premte Komisioni Hetimor Parlamentar për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta.

Në dy vite ALUIZNI, sot Kadastra ka legalizuar 7100 apartamente dhe 620.000 m² ndërtim në Tiranë.

Informacinet sekrete të Shërbimit Informatik Shqiptar (SHISH) janë të rrezikuara, nga sulmet kibernetike pirate.