APD: Afro 1 milion e 826 mijë ton mallra me anije dhe tragete në 6 muaj

23/07/2018 - 09:09

Tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona e kthim kanë transportuar gjatë periudhës janar-qershor të këtij viti 9 përqind mallra më shumë se sa e njëjta periudhë e vitit 2017, ndërsa anijet kanë mbetur thuajse në të njëjtat shifra të vitit paraardhës.

Nga të dhënat e Sektorit të Statistikave në APD, mësohet se tragetet kanë transportuar bashkë me udhëtarët edhe mbi 443 mijë ton mallra. 
Ndërkaq anijet tregtare kanë transportuar një sasi prej më shumë se 1 milion e 382 mijë ton mallra të tjera.

Mbi 38 mijë kamionë dhe trajlerë me mallra gjithsej, kanë shfrytëzuar në 6 muaj tragetet në nisje dhe në kthim drejt-nga portet e Italisë, me një rritje prej 3-4 përqind, krahasuar me periudhën janar-qershor 2017.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Anijet e flotës së peshkimit në Durrës po mbyten një e pas një, dhe armatorët durrsakë prej vitesh i janë druajtur këtij problemi.

Franco Frattini, ish ministri italian i Punëve të Jashtme të Italisë, e kishte vizituar Tiranën për herë të fundit në vitin 2013.

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi ka uruar homologun e tij në Maqedoni për votimin e ndryshimin të emrit, një ditë më parë në parlament. 

Mbrëmjen e kaluar, persona ende të paidentifikuar, kanë hedhur dhe djegur mbeturina në zonën e Shkozetit, pranë kolegjit privat.

Sipas MeteoAlb, gjatë ditës së sotme parashikohen alternime kthjellimesh dhe vranësirash të lehta të cilat mbeten dominante deri në mesdi

Edhe përgjatë fundjavës moti do të vijojë të jetë i ngrohtë në vendin tonë.

Ndërhyrjet në infrastrukturë që po realizohen prej disa muajsh në rrugën “Egnatia” në Durrës ia kanë bërë jetën ‘malore’ drejtuesve të mj

Burrat në Durrës janë dhunuesit më të mëdhenj ndaj grave në rang republike. Shkaqet janë komplekse.

34 persona janë nën hetim nga Prokuroria e Krimeve të Rënda si të dyshuar se financojnë terrorizmin.

6.9 milion turistë kanë hyrë këtë sezon veror në Shqipëri ose 19 %  më shumë se në vitin paraardhës.