APD: Janar 2020, rritje me 9 % e eksportit dhe 12 % e importit

28/02/2020 - 16:02

Gjatë muajit janar 2020, në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 304 mijë tonë mallra të ndryshme.

Shifra është 11% më shumë se sa janari i vitit 2019, bëhet me dije nga sektori i Statistikave në APD.

Nga i njëjti burim, mësohet se eksportet me 94 mijë tonë gjithsej kanë regjistruar një rritje mujore prej 9 %, ndërsa rritja e importeve arrin në 12 %.

Vetëm nga anijet tregtare me mallra dhe kontejnerë në të tre Terminalet janë përpunuar mbi 245 mijë tonë mallra import-eksporti.

Ndërkaq, me tragetet e linjave Durrës-Bari dhe Durrës-Ankona janë transportuar mbi 59 mijë tonë mallra, duke regjistruar një rënie prej 5% të volumit, krahasuar me janarin e një viti më parë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Eugena Tomini, shefe e Epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik thotë se Shqipëria është në nivelin e mesatares së Evropës sa i t

Ornela Gelaj është një nga mjeket shqiptare që shkoi në Itali me grupin e 30 mjekëve dhe infermierëve nga Shqipëria për të kontribuar në

Karantina si pasojë e përhapjes së koronavirusit ka bërë që të ulet ndjeshëm krimi në vend.

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Shqipëri, Raul Gonzales, në një intervistë me gazetarin e Top Channel, Muhamed Veliu, thot

Ndalesa e sotme e “Koncert në karantinë” në Durrës ishte lagjja nr.5, tek ish-befotrofi.

Auron Tare ka reaguar sërish sot në lidhje me incidentin e ndodhur në Portin e Durrësit, ku nuk u lejua që të akorohej një jaht luksoz.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në lidhje me testimin e CoVid-19, deklaroi se strategjia e testimit ve

Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim iu ka bërë thirrje liderëve kryesorë politikë në vend, presidentit Meta, kryeministrit Rama dhe

Ndonëse vendi ynë po përballet me momente të vështira për shkak të koronavirusit, dhuna në familje vazhdon të jetë fenomen shqetësues në

Nuk ka të ndalur dhuna në familjet durrsake. Një grua nënë e dy fëmijëve të mitur është dhunuar nga bashkëshorti dhe vjehrra e saj.