APD paraqet studimin për platformën multimodale - bashkëpunim mes aktorëve që operojnë në port (VIDEO)

22/11/2019 - 14:08

Autoriteti Portual Durrës ka zhvilluar një konferencë këtë të premte, teksa është prezantuar studimi që propozon implementimin e një platforme multimodale komunikimi për bashkëpunim mes aktorëve që operojnë brenda Komunitetit Portual, palëve të tjera të interesit dhe palëve mbështetëse.

Ky takim vjen në kuadër të realizimit të objektivave të ngritura nga projekti ADRIPASS, ku APD është një nga partnerët e porteve në hapësirën Adriatiko-Joniane.

Drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv i APD-së, Pirro Vengu, pohoi se rritja e parametrave të sigurisë në bashkërendim të veprimtarisë me të gjithë partnerët kombëtarë dhe ndërkombëtare është prioritet, ndërsa të pranishëm ishin drejtues të kompanive koncesionare, drejtues të spedicionereve kryesorë që operojnë brenda hapsirës portuale si dhe përfqësues të institucioneve kryesore shtetorërore që ndërverpojnë më Portin e Durrësit.

Implementimi i këtij sistemi jo vetëm që do ta bënte Portin e Durrësit nga ana e zhvillimit teknologjik një port të niveleve europiane, të cilët tashmë e kanë një sistem të tillë, por do të nxiste një zhvillim ekonomik më të shpejtë, si rrjedhojë e reduktimit të kohës së harxhuar për të gjithë procesin.

Gjatë konferencës u shpjegua teknikisht implementimi i studimit, u pasqyrua parashikimi financiar për realizimin e tij dhe u ngrit nevoja për gjetjen e mundësive për financimin e zbatimit të projektit. Konkretisht u shpalosën përparësitë që ofron implementimi i PCS-së, përfitimet që secili aktor do të ketë dhe sigurisht rritja e impaktit në zhvillimin e portit dhe qytetit.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Situatë e rënduar në Kakavijë! Prej ditës së djeshme e deri sot, radha e automjeteve të qytetarëve që duan të kalojnë nëpërmjet pikës Kuf

Sot parashikohet mot i kthjellët me temperatura të larta, ndërsa në zonat malore do të ketë dhe zhvillim të vranësirave, të cilat mund të

Shqipëria është vendi europian me pikëzimin më të lartë sa i takon riskut të pastrimit të parave dhe terrozimit pas Turqisë.

Në brigjet shqiptare është ankoruar dy ditët e fundit anija ushtarake Ucka, e cila ka pasur në bordin e saj familjen presidenciale kroate

Pasditen e së mërkurës “Youth in progress” në bashkëpunim me Kryqin e Kyq Shqiptar, dega Durrës, zhvilluan një aktivitet në kuadër të 12

Prokuroria iu bind urdhrit të gjykatës dhe dorëzoi në shkallën e pare dosjen e pagëzuar si “Toyota Yaris”, ku në përfundim të hetimeve vl

Edhe dita e nesërme do të jetë me temperatura të larta në pjesën më të madhe të vendit tonë. Ndërsa sot temperaturat kanë shkuar deri në

Ministrja e Arsimit Besa Shahini, me anë të një statusi në “Facebook” shkruan për ndarjen nga jeta për shkak të koronavirusit të një mësu

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, me anë të një statusi në “Facebook” ka kujtuar Neshet Shenën, kolonelin që u nda nga jeta sot pas një