APD paraqet studimin për platformën multimodale - bashkëpunim mes aktorëve që operojnë në port (VIDEO)

22/11/2019 - 14:08

Autoriteti Portual Durrës ka zhvilluar një konferencë këtë të premte, teksa është prezantuar studimi që propozon implementimin e një platforme multimodale komunikimi për bashkëpunim mes aktorëve që operojnë brenda Komunitetit Portual, palëve të tjera të interesit dhe palëve mbështetëse.

Ky takim vjen në kuadër të realizimit të objektivave të ngritura nga projekti ADRIPASS, ku APD është një nga partnerët e porteve në hapësirën Adriatiko-Joniane.

Drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv i APD-së, Pirro Vengu, pohoi se rritja e parametrave të sigurisë në bashkërendim të veprimtarisë me të gjithë partnerët kombëtarë dhe ndërkombëtare është prioritet, ndërsa të pranishëm ishin drejtues të kompanive koncesionare, drejtues të spedicionereve kryesorë që operojnë brenda hapsirës portuale si dhe përfqësues të institucioneve kryesore shtetorërore që ndërverpojnë më Portin e Durrësit.

Implementimi i këtij sistemi jo vetëm që do ta bënte Portin e Durrësit nga ana e zhvillimit teknologjik një port të niveleve europiane, të cilët tashmë e kanë një sistem të tillë, por do të nxiste një zhvillim ekonomik më të shpejtë, si rrjedhojë e reduktimit të kohës së harxhuar për të gjithë procesin.

Gjatë konferencës u shpjegua teknikisht implementimi i studimit, u pasqyrua parashikimi financiar për realizimin e tij dhe u ngrit nevoja për gjetjen e mundësive për financimin e zbatimit të projektit. Konkretisht u shpalosën përparësitë që ofron implementimi i PCS-së, përfitimet që secili aktor do të ketë dhe sigurisht rritja e impaktit në zhvillimin e portit dhe qytetit.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Anëtari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Besnik Cani ditën e sotme do të dalë sot para Komisioni të Pavarur të Apelimit.

Dita e sotme do të nisë me kthjellime dhe vranësira të lehta.

Një mjegull e dendur ka pushtuar Tiranën mbrëmjen e sotme. Siç duket edhe nga fotot, mjegulla bën që shikueshmëria të jetë e ulët.

Një alpiniste ka rrëshkitur në Malin e Tomorrit mesditën e sotme. Ngjarja mësohet se ka ndodhur në afërsi tē Çesmës së Tarikos.

Një ditë më parë në Durrës, kambisti Naim Musai, babai i dëshmitarit Besnik Musai, i vënë në mbrojtje nga prokuroria dhe Policia e Shteti

Autoriteti Rrugor Shqiptar informon lidhur me dy akse në Veri, Kukës- Fushë Arrëz dhe Fushë- Arrëz Pukë duke thënë se qarkullimin vijon n

Kjo fundjavë u mbyll me mot të paqëndrueshëm, me vranësira e reshje të dobëta shiu, ndërsa java që vjen do të na rikthejë sërish diellin.

Vidhte makina luksoze në Elbasan dhe i çonte në Durrës, prangoset nga Policia Rrugore.